wydarzenia bieżące

 
  kalendarium  
  Diecezja  
Archidiecezja  
Episkopat  
Opoka  
eKAI  
  Stolica Apostolska  
  Msze św. w okolicy  

 
 

 

 

 

W Y D A R Z E N I A

24  23  22 21 20 »

1 listopada 2015 w Uroczystość Wszystkich Świętych modliliśmy sie na cmentarzach w Grabiu i w Krempnej. "Święci są przykładami do naśladowania. Zwróćmy uwagę, że chodzi nie tylko o tych kanonizowanych, ale też o świętych, jeśli można tak powiedzieć – "z sąsiednich drzwi", którzy dzięki łasce Bożej, próbowali praktykować Ewangelię w zwyczajności swego życiu. Tych świętych spotkaliśmy także my; może ktoś z nich był członkiem naszej rodziny czy wśród przyjaciół i znajomych. Powinniśmy być im wdzięczni, a przede wszystkim winniśmy być wdzięczni Bogu, że nam ich dał, że postawił ich blisko nas jako żywe i zaraźliwe przykłady sposobu życia i umierania w wierności Panu Jezusowi i Jego Ewangelii. Iluż dobrych ludzi poznaliśmy i znamy i możemy powiedzieć: "Ależ ta osoba jest święta!"; mówimy to spontanicznie. Są to święci z sąsiednich drzwi, c niekanonizowani, ale którzy żyją z nami". (papież Franciszek)


18 października 2015 obchodzimy Niedzielę Misyjną. „Prawdziwy misjonarz jest pasjonatem Ewangelii. Święty Paweł mówił: „Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii” (1 Kor 9, 16). Ewangelia jest źródłem radości, wyzwolenia i zbawienia dla każdego człowieka. Kościół ma świadomość tego obdarowania, dlatego nieustannie głosi wszystkim „co było od początku, cośmy usłyszeli, co ujrzeliśmy na własne oczy” (1 J 1, 1). Misja sług Słowa – biskupów, kapłanów, zakonników i  świeckich – polega na tym, by każdemu człowiekowi bez wyjątku umożliwić osobistą relację z Chrystusem. Na ogromnej przestrzeni misyjnej działalności Kościoła każdy wierzący jest wezwany, by jak najlepiej przeżywał swoje zaangażowanie wynikające z  chrztu, zgodnie ze swoją osobistą sytuacją życiową” (papież Franciszek).


11 października 2015 Jan Paweł II – Patron Rodziny” to hasło tegorocznego XV Dnia Papieskiego. Ma on na celu upamiętnić pontyfikat świętego papieża Polaka i upowszechnić jego nauczanie. Tegoroczne obchody zbiegają się z obradami Synodu Biskupów, który w tych dniach trwa w Rzymie, pod hasłem „Powołanie i misja rodziny w Kościele i w świecie współczesnym”. Dzień Papieski to wezwanie do refleksji nad rodziną oraz do wytrwałej modlitwy w jej intencji. Dziś zbierane są ofiary na stypendia dla młodzieży z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.


10 października 2015 Ciekawa kolekcja fotograficzna młodego pasjonata magurskiej przyrody – Patryka Sikory. Krempna i okolice. zobacz więcej »

więcej zdjęć »


4 października 2015 w cerkwi w Krempnej odbył się koncert starych pieśni dziadowskich, które wykonali artyści w ramach tegorocznego programu "Wędrownego Uniwersytetu Korbowego". Goście zaprezentowali stare pieśni z akompaniamentem lir korbowych. Inicjatorem koncertu była Pani Barbara Bator wraz z Zespołem Muzyki Dawnej "Vox Angeli".

więcej zdjęć »


27 września 2015 w Filadelfii (USA) odbyło się VIII Światowe Spotkanie Rodzin pod przewodnictwem papieża Franciszka. W homilii Papież podkreślił, że wiara otwiera nam „okno” na obecność i działanie Ducha Świętego i pokazuje, że, podobnie jak szczęście, świętość jest zawsze związana z małymi gestami. Zachęcił, aby tych małych gestów uczyć się w domu, w rodzinie, gdyż one sprawiają, że zmianie ulega dzień powszedni. „Są to ciche rzeczy dokonywane przez matki i babki, przez ojców i dziadków, przez dzieci. Są to małe oznaki czułości, miłości i współczucia” – mówił papież i wskazał na takie codzienne gesty miłości, jak ciepła kolacja, na jaką cieszymy się wieczorem, wczesny obiad czekający na kogoś, kto wstaje wcześnie, aby iść do pracy, jak błogosławieństwo, zanim położymy się spać czy też uścisk, gdy wracamy po ciężkim dniu pracy.

więcej »


4 września  2015 odrestaurowana została zabytkowa figura Matki Bożej Niepokalanej z kościoła w Grabiu. Odnowienia dokonał Mieczysław Burda przywracając pierwotne kolory.

więcej zdjęć »


23 sierpnia 2015 wspominamy w liturgii Błogosławionego Władysława Findysza (1907-1964), Kapłana i Męczennika, który  przez lata inwigilowany przez UB zdecydowanie stał na straży moralności i zasad. Zachęcał do odnowy życia religijnego, sakramentalnego, do systematycznego uczęszczania do kościoła i uczestnictwa w nabożeństwach, apelował też o zerwanie z nałogami zwłaszcza z pijaństwem, oraz do uzdrowienia relacji rodzinnych i sąsiedzkich. Swą zachętę kierował do wiernych m.in. za pośrednictwem listów, które stały się pretekstem do oskarżeń. Tym samym gorliwość duszpasterska przysporzyła mu wrogów wśród ateistów i aparatu represji komunistycznej. Wyrokiem Sądu Wojewódzkiego w Rzeszowie 17 grudnia 1963 r. śmiertelnie chory kapłan w pokazowym procesie został skazany na karę dwóch i pół roku więzienia. Po niespełna roku pobytu w krakowskim więzieniu, gdzie doznawał licznych upokorzeń i przemocy, ze względu na zły stan zdrowia został zwolniony i powrócił do Nowego Żmigrodu – tam zmarł w opinii świętości 21 sierpnia 1964 roku. Ks. Władysław Findysz został ogłoszony błogosławionym 19 czerwca 2005 w Warszawie jako pierwszy stwierdzony oficjalnie przez Kościół męczennik, ofiara systemu komunistycznego w Polsce. W tym roku minęła 10 rocznica beatyfikacji.


16 sierpnia 2015 w Krempnej odbył się odpust ku czci św. Maksymiliana Kolbe. Uroczysto-ści przewodniczył ks. biskup Adam Szal z Przemyśla. Obecni byli też dawni księża proboszczowie, którzy pracowali w naszej parafii: ks. Kazimierz Piotrowski (1969 – 1974) oraz ks. Stanisław Pelczar (1976 – 1980), obchodzący 50-lecie kapłaństwa. Zaprezentowane zostały także wieńce dożynkowe wykonane przez mieszkańców poszczególnych wiosek – Krempnej, Kotani i Grabiu.

więcej zdjęć »


15 sierpnia 2015 Uroczystość Wniebowzięcia NMP połączona z poświęceniem kwiatów, ziół owoców i wieńców dożynkowych.

Matko moja zasypiająca, Matko moja Wniebowzięta,
Tęsknię za Tobą.
Zbieram dla Ciebie, moja Matko Zielna,
Najpiękniejsze kwiaty, kłosy, owoce i zioła.
Najpiękniejszy Kwiecie tej ziemi.
Patrzę w Twój święty obraz i mówię do Ciebie:
Bądź pozdrowiona, Najświętsza Panno,
Ty jesteś na obrazach taka śliczna.
Chcę być do Ciebie, jak do Matki, podobny.
Zabierz mnie stąd.
Przyjdź do mnie, Matko, w dzień mojego wniebowzięcia.
Przyjdę utrudzony z wiązanką dobrych czynów.
Panu memu w niebie oddam najurodziwsze kłosy i owoce.
A Tobie, Matko moja, przynoszę polskie kwiaty.
Matko Zielna, zrób dla nas taki kącik w niebie
Dla tych, których kochasz.
Byśmy Cię tam mogli chwalić
Godzinkami i polskimi pieśniami.
O łaskawa, o litościwa,
O słodka Panno Maryjo,
Matko moja Wniebowzięta.
                               (bp J. Zawitkowski)


14 sierpnia 2015 przypada liturgiczne wspomnienie św. Maksymiliana Kolbe – Patrona naszej parafii (od 1969 roku). „Szczególny świadek swoich czasów i szczególne świadectwo, jakie pozostawił, każą mi myśleć o nim jak o wyjątkowym Proroku XX wieku – Proroku Nowoczesności.”

czytaj cały artykuł »


11 sierpnia 2015 Widoki z Wisłoki.

więcej zdjęć »


5 sierpnia 2015 w Grabiu odbył sie odpust ku czci Matki Boskiej Śnieżnej. Mszy Świętej przewodniczył ks. Marek Turoń MS z Dębowca. Poświęcone zostały nowe obrazy, a po procesji wszyscy przyjęli błogosławieństwo Boże.

więcej zdjęć »


23 lipca 2015 zaimpregnowane zostały gonty na zabytkowej cerkwi w Krempnej.

więcej zdjęć »


22 lipca 2015 Do kościoła w Grabiu zostały namalowane dwa nowe obrazy, których autorem jest Mieczysław Burda. Jeden przedstawia św. Bazylego, który był patronem greckokatolickiej cerkwi w Ożennej, a drugi przedstawia św. Kosmę i Damiana – patronów cerkwi w Grabiu.  Na obrazach umieszczone są dodatkowo obydwie nieistniejące już cerkwie, namalowane na podstawie archiwalnych fotografii.

  


26 czerwca 2015 uczestniczyliśmy we Mszy Świętej na zakończenie roku szkolnego.

więcej zdjęć »


21 czerwca 2015 Papież Franciszek modlił się w Turynie przed wystawionym Całunem. „Całun przyciąga do oblicza i umęczonego ciała Jezusa, a jednocześnie popycha ku obliczu każdej osoby cierpiącej i niesprawiedliwie prześladowanej. Pobudza nas w tym samym kierunku, jak dar miłości Jezusa.”

czytaj »


11 czerwca 2015 Zakończenie oktawy Bożego Ciała. Poświęcenie wianków i błogosławień-stwo dzieci.

więcej zdjęć »


4 czerwca 2015 Boże Ciało. Uroczyste procesje odbyły sie w Grabiu i w Krempnej.


3 czerwca 2015 Prezydent elekt Andrzej Duda: „Wiele razy modliłem się do Ducha Świętego o mądrość, o to, by pomógł mi podejmować mądre decyzje.”

zobacz »


24 maja 2015 Uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

Za siedmioma górami, za siedmioma lasami, szedł sobie człowiek. Potknął się o grzech i upadł. Tam coś się oderwało, tu coś pękło. Postanowił szybko się pozbierać, póki nikt nie widzi. By kawałków siebie nie pogubić wdział szatę strachu i podreptał dalej. Zobaczył jezioro, przejrzał się w nim, lecz siebie nie poznał. Kim innym jest wewnątrz, kim innym na zewnątrz. Jeśli był kobietą stracił wiarę we własne piękno, jeśli był mężczyzną – wiarę w siłę w nim drzemiącą. Lecz niestrudzenie szedł dalej. Po drodze widział wielu ludzi, lecz omijał ich szerokim łukiem. A kiedy już doszło do rozmowy nigdy nie dał im poznać kim jest. Szata strachu stanowiła dla niego wystarczającą i skuteczną obronę przed stanięciem w prawdzie przed innym. I tęsknił. Tęsknił za Innym, lecz Inny wydawał się być daleko. A jeśli Inny się zbliżał, sam człowiek przed Nim się skrywał. I tak idąc nucił piosenkę U2: „I can't live with or without you” – nie potrafię żyć z tobą, ani bez ciebie. Inny też tęsknił za człowiekiem, lecz nie chciał przestraszyć i tak strwożonego już wędrowca. Człowiek razu pewnego pomyślał: „Gdzie tak idę?”. I przystanął. W tym momencie pojawił się Inny. Spojrzał człowiekowi głęboko w oczy i powiedział: „Pokój z Tobą”. W jednym momencie szata strachu zaczęła uwierać. Inny zatem powtórzył: „Pokój z Tobą” i szata z łoskotem opadła na ziemię i znikła. Wówczas Inny tchnął i człowiek pierwszy raz zaczerpnął świeżego powietrza pełną piersią zakrzyczawszy: „Błogosław, duszo moja, Pana, o Boże mój, Panie, Ty jesteś bardzo wielki” (Ps 104,1).

Bajka czy rzeczywistość? Prawda czy złudzenie? A może... najgłębsze drzemiące w człowieku pragnienie? Duch Święty jest Duchem wolności, radości i zaufania do Innego. On nie jest szatą, którą można na siebie narzucić niczym marynarkę. On scala od wewnątrz wszelkie pęknięcie i leczy wszelkie rozdarcie (nota bene: διαβολος (diabolos) – ten, który dzieli). Uzdrawia pęknięcie człowieka i rozdartą relację z Innym i z innymi.
Kościół dziś woła o Ducha Świętego: „Przyjdź!”. Tylko, czy ja zechcę się przyłączyć do tego chóru? Szata wprawdzie troszkę uwiera, ale da się przeżyć.
Spokojnie. Kościół dziś także w twoim imieniu woła: „PRZYJDŹ!”.

Adam Wyszyński OP
(www.liturgia.pl)


27 kwietnia 2015 Ksiądz Biskup Edward udzielił młodzieży z naszej parafii sakramentu bierzmowania.

więcej zdjęć »


27 kwietnia 2015 podczas wizytacji Ks. Biskup gościł w Zespole Szkół. Wysłuchał programu artystycznego przygotowanego przez uczniów i spotkał się z nauczycielami.

więcej zdjęć »


27 kwietnia 2015 w ramach wizyty kanonicznej Ks. Biskup odwiedził Ośrodek Edukacyjny i Muzeum Magurskiego Parku Narodowego, w którym zwiedził wystawy okolicznościowe i wysłuchał koncertu poezji śpiewanej (Z. Smołkowicz, I. Ziemba) oraz występu zespołu łemkowskiego "Wilsznia" z Polan. W tym roku mija 20 rocznica powołania Magurskiego Parku Narodowego.

więcej zdjęć »


27 kwietnia 2015 Ksiądz Biskup Edward Białogłowski przebywał w naszej parafii z racji wizytacji kanonicznej. Odwiedził kościoły w Grabiu, Kotani i Krempnej.

więcej zdjęć »


26 kwietnia 2015 Niedziela Dobrego Pasterza, dzień modlitwy o nowe powołania kapłańskie i zakonne. „Ewangelia jest słowem, które wyzwala, przekształca i czyni nasze życie piękniejszym. Jakże to wspaniale dać się zaskoczyć Bożym powołaniem, przyjąć Jego Słowo, stawiać wasze kroki śladem Jezusa, adorując tajemnicę Boga i wielkodusznie poświęcając się innym! Wasze życie każdego dnia stanie się bogatsze i bardziej radosne!”

 (papież Franciszek)

zobacz »


19 kwietnia 2015, po pięciu latach ponownie wystawiono Całun Turyński na widok publiczny. Przed płótnem, w które według tradycji było owinięte ciało Chrystusa w grobie, będzie się można modlić do 24 czerwca. Papież Franciszek zachęcając wiernych do modlitwy przy tej cudownej relikwii życzył, by „ten akt czci pomógł nam odkryć w Chrystusie miłosierne oblicze Boga i rozpozna-wać je w obliczach braci, szczególnie najbardziej cierpiących”.

Całun Turyński jest jedną z najbardziej znanych relikwii na świecie. Przechowywany w katedrze w Turynie co jakiś czas decyzją kolejnych papieży wystawiany jest na widok publiczny. Trwające wystawienie jest drugim w tym stuleciu – poprzednie odbyło się w 2010 r. Wcześniej Płótno wystawiano jeszcze w latach 1978, 1998 i 2000, a wcześniej w 1933 r., w ramach Roku Jubileuszowego z okazji 1900. rocznicy Odkupienia.

 

czytaj więcej »

 


12 kwietnia 2015 Kościół Wschodni świętuje Zmartwychwstanie Chrystusa. W Grabiu została odprawiona Boska Liturgia w obrządku greckokatolickim. Przewodniczył ks. Miron Michaliszyn. XPICTOC BOCKPEC!

więcej zdjęć »


12 kwietnia 2015 czcimy Boże Miłosierdzie. Papież Franciszek wczoraj wyjaśnił motywy ogłoszenia w grudniu br. Jubileuszu Miłosierdzia. Zaznaczył, że Kościół w obecnym czasie wielkich przemian epokowych jest wezwany do bardziej wyraźnego ukazywania znaków obecności i bliskości Boga. Jest to czas, aby na nowo odkryć, że ma on być znakiem i narzędziem miłosierdzia Ojca. Ma on rozbudzać „pragnienie umiejętności zrozumienia wielu znaków czułości, jakie Bóg daje całemu światu, a szczególnie tym, którzy cierpią, są samotni i opuszczeni a także nie mają nadziei na przebaczenie i nie mają poczucia, że są kochanymi przez Ojca. Rok Święty: aby obudzić w nas radość z powodu tego, że zostaliśmy odnalezieni przez Jezusa, który jako Dobry Pasterz przyszedł, żeby nas szukać, bo się zagubiliśmy. Jubileusz: aby dostrzec ciepło miłości Chrystusa, który bierze nas na swe ramiona, aby nas doprowadzić z powrotem do domu Ojca.

Rok, w którym możemy być dotknięci przez Pana Jezusa i przemienieni Jego miłosierdziem, abyśmy także i my stali się świadkami miłosierdzia. Oto dlaczego Jubileusz: bo jest to czas miłosierdzia. Jest to czas stosowny, aby leczyć rany, aby niestrudzenie spotykać tych, którzy czekają, aby zobaczyć i namacalnie dotknąć znaków bliskości Boga, aby zaoferować każdemu drogę przebaczenia i pojednania” – powiedział Franciszek.


4 kwietnia 2015 Wielka Sobota – Liturgia Wigilii Paschalnej. "Zmartwychwstanie Jezusa było przejściem do całkowicie nowego rodzaju życia, do życia niepodlegającego już prawu śmierci i stawania się, lecz znajdującego się poza jego granicą, życia, które zainicjowało nowy wymiar człowieczeństwa." (Benedykt XVI)


4 kwietnia 2015 Święcenie pokarmów wielkanocnych.

więcej zdjęć »


24  23  22 21 20 »

aktualności  |  ogłoszenia  |  historia  |  patronowie  |  grupy  |  okolice  |  ciekawe strony  |  fotogaleria

 
       
     
   

© Achim 2009