wydarzenia bieżące

 
  kalendarium  
  Diecezja  
Archidiecezja  
Episkopat  
Abp J. Michalik  
eKAI  
  Stolica Apostolska  
  Msze św. w okolicy  

 
 

 

 

 

W Y D A R Z E N I A

«   19  18 17 16 15 14 13 12 11 10 »

8 grudnia 2013 obchodzimy Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Dzieci z klasy drugiej otrzymały poświęcone medaliki Maryi Niepokalanej.

 

 

 

 

 

 

 

 


8 grudnia 2013 w drugą Niedzielę Adwentu obchodzimy dzień modlitwy i pomocy materialnej katolikom zza wschodniej granicy. Jego celem jest wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej, Rosji i Azji Środkowej.


6 grudnia 2013 odbyło się w kościele spotkanie ze Świętym Mikołajem.

więcej zdjęć »


1 grudnia 2013 rozpoczynamy nowy rok liturgiczny. Dziś pierwsza niedziela Adwentu. Okres ten ma podwójny charakter: jest czasem przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego, w której wspominamy pierwsze przyjście Syna Bożego do ludzi; równocześnie jest okresem, w którym kierujemy nasze dusze ku oczekiwaniu Jego powtórnego przyjścia na końcu czasów. Z obu tych względów Adwent jest okresem pobożnego i radosnego oczekiwania.

 

 

 

 

 

 

 


24 listopada 2013, w ostatnią niedzielę roku liturgicznego, czcimy Jezusa Chrystusa jako Króla Wszechświata. Uroczyście kończymy Rok Wiary. Boże, nasz Ojcze, wejrzyj na swoje dzieci, które uroczyście wyznały wiarę, otrzymaną na chrzcie świętym i umocnioną w Roku Wiary. Niech strzegą tego bezcennego skarbu ze wszystkich swoich sił, a każda z prawd objawionych niech będzie głęboko wypisana w ich sercu. Napełnij ich swoim Duchem, aby radując się darem wiary, umieli dawać o niej świadectwo w całym swoim życiu. Niech ich wiara owocuje miłością i doprowadzi ich do pełnego zjednoczenia z Chrystusem, jedynym Panem i Królem Wszechświata. Który z Tobą żyje i króluje, w jedności Ducha Świętego, Bóg przez wszystkie wieki wieków.

Pantokrator z chóru w kościele w Krempnej

 

18 listopada 2013 obchodzimy wspomnienie bł. Karoliny Kózki (1898-1914), dziewicy i męczennicy, współpatronki diecezji rzeszowskiej i patronki młodzieży. Przygotowując się do 100-lecia jej męczeńskiej śmierci w każdy 18 dzień miesiąca będziemy modlić się przez jej wstawiennictwo szczególnie w intencji młodzieży.

Najłaskawszy Boże, który sprawiłeś że młoda dziewczyna poświęciła swoją czystość wyłącznie Tobie przez ofiarę ze swojego życia ginąc z rąk nieprzyjaciela, spraw, prosimy, abyśmy za Jej wstawiennictwem umieli podejmować codziennie walkę z pokusami, Wzbudź w nas mocne postanowienie życia czystego i szlachetnego. Spraw łaskawie, byśmy umieli rozpoznać swoje powołanie i naśladować cnoty błogosławionej Karoliny a spełniając Twoją wolę oczyszczali swoje intencje i przez zachowanie czystości ciała i duszy służyli Tobie z radością.

Niech Twoja łaska broni nas od wszelkich napaści nieprzyjaciół Kościoła. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Życie bł. Karoliny »


11 listopada 2013 obchodzimy Święto Narodowe, 95 rocznicę odzyskania niepodległości. Po uroczystej Mszy Świętej Gminny Ośrodek Kultury zaprezentował film edukacyjny pt. ”Szlak frontu wschodniego I wojny światowej” mówiący m.in. o cmentarzach wojennych znajdujących się na naszym terenie.

 

 

 

 

 

 

 


10 listopada 2013 gościła w naszym kościele młodzież z parafii Kamień.

więcej zdjęć »


9 listopada 2013 z racji święta św. Huberta została odprawiona w Krempnej Msza Święta dla Koła Łowieckiego GWARDIA z Jasła.  W czerwcu Koło ufundowało do kościoła obraz swego Patrona.

więcej zdjęć »


8 listopada 2013 odbyła się w szkole okoliczna prezentacja z okazji zbliżającego sie Dnia Niepodległości przygotowana przez uczniów gimnazjum.

więcej zdjęć »


3 listopada 2013 w święto św. Huberta myśliwi z Koła Łowieckiego RYŚ modlili się w Grabiu o opiekę swego Patrona i za zmarłych członków koła. Poświęcony został nowy obraz św. Huberta.

więcej zdjęć »


2 listopada 2013 w Dzień Zaduszny modlimy się za zmarłych, których dusze oczekują w czyśćcu na wejście do nieba.

Kiedy przekraczasz bramę cmentarza

niechaj myśl twoja słowa powtarza:

wieczny spoczynek duszom daj Panie

przez śmierć na krzyżu i zmartwychwstanie

Zapalaj świece, wspominaj mile

za życia razem spędzone chwile

zanoś modlitwy do świętych w niebie

o odpoczynek wieczny dla siebie

                                                               Józefa Grzesik


1 listopada 2013 oddajemy cześć Wszystkim Świętym.

"Święci są przyjaciółmi Boga. Nie byli nadludźmi, nie byli doskonali. Byli tacy, jak my. Żyli normalnym życiem z jego radościami i smutkami. Ale całym sercem szli za Bogiem, służąc innym, odpowiadając dobrem na zło, znosząc cierpienia i przeciwności bez nienawiści, która pochodzi od diabła" (papież Franciszek)


25 października 2013 zakończone zostały prace remontowe przy kaplicy cmentarnej.

więcej zdjęć »

 

 

 

 

 

 


22 października 2013 obchodzimy liturgiczne wspomnienie Błogosławionego Jana Pawła II.Boże bogaty w miłosierdzie, z Twojej woli błogosławiony Jan Paweł II, papież, kierował całym Kościołem, spraw, prosimy, abyśmy dzięki jego nauczaniu z ufnością otworzyli nasze serca na działanie zbawczej łaski Chrystusa, jedynego Odkupiciela człowieka.

Na zdjęciu: obraz Jana Pawła II z prezbiterium kościoła w Krempnej 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


20 października 2013 odbyła się uroczystość poświęcenia wnętrza naszego kościoła parafialnego: krzyża i obrazów świętych oraz polichromii ściennej. Modlitwie przewodniczył Ks. Biskup Ordynariusz Jan Wątroba.

więcej zdjęć »


17 października 2013 zamontowana została nowowykonana tzw. gloria wokół tabernakulum. Na chórze wykonano miniprospekty organowe.

więcej zdjęć »

 

 

 

 

 

 

 

 

 


16 października 2013 uczniowie klasy VI oraz III gimnazjum przygotowali dla całej szkoły program słowno-muzyczny z okazji Dnia Papieskiego pt. "Dialog Błogosławionego Jana Pawła II".

więcej zdjęć »


13 października 2013 kolejny kandydat, Patryk Maciejczyk został przyjęty go grona ministrantów.

więcej zdjęć »


13 października 2013 w 96 rocznicę ostatniego objawienia Matki Bożej w Fatimie, w Dniu Maryjnym Roku Wiary, papież Franciszek poświęci świat Niepokalanemu Sercu Maryi. Z tej okazji w Watykanie przebywać będzie figura Matki Bożej Różańcowej z kaplicy Objawień w sanktuarium maryjnym w Fatimie. Ojciec Święty odmówi akt poświęcenia świata Niepokalanemu Sercu Maryi. Prosiła o to w 1917 r. Matka Boża w Fatimie. Po raz pierwszy dokonał tego papież Pius XII w 1942 r. a potem kilkakrotnie Jan Paweł II (Fatima, 13 maja 1982; Watykan, 16 października 1983; Watykan, 25 marca 1984)

 

 


13 października 2013 obchodzimy XIII Dzień Papieski pod hasłem: "Jan Paweł II – Papież dialogu". Tradycyjnie już prowadzona jest zbiórka na fundusz stypendialny podopiecznych fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

 

 

 

 

 


12 października 2013 odbyła się w szkole okolicznościowa akademia z okazji Dnia Nauczyciela. Udział wzięli nauczyciele z Francji, Niemiec i Austrii, którzy goszczą u nas w ramach międzyszkolnego projektu partnerskiego "Comenius".

więcej zdjęć »


1 października 2013 rozpoczynamy nabożeństwa różańcowe. Papież Franciszek zapowiedział, że 13 października, w 96. rocznicę objawień fatimskich, poświęci świat Niepokalanemu Sercu Maryi. Do Watykanu przywieziona zostanie figura Matki Bożej Różańcowej z Kaplicy Objawień w Fatimie.

Codziennie będziemy się modlić za cały świat – o pokój, wiarę i miłość wśród ludzi. W pierwszy dniu dzieci otrzymają duży obraz Matki Bożej Fatimskiej z Niepokalanym Sercem, a w kolejne dni obrazki-naklejki z przesłaniem Matki Bożej Fatimskiej. Na każdym obrazku będzie część słów wypowiedzianych przez Maryję podczas objawień w Fatimie, które po 30 dniach utworzą całość. Zachęcam dzieci do udziału.

 

 

 

 


16 września 2013 ukończone zostały prace przy malowaniu polichchromii na chórze i pozłocone ramy ołtarzy bocznych.

więcej zdjęć »


14 września 2013 w Sanktuarium Maryjnym w Dębowcu w ramach corocznego odpustu odbyło się spotkanie połączone z modlitwą i Eucharystią dla ludzi młodych, dorastających, szukających odpowiedzi i wpatrujących się w Roku Wiary w krzyż Chrystusa. Udział wzięli kandydaci do bierzmowania wraz ze swoimi rodzicami. Mszy Świętej przewodniczył bp Edward Białogłowski.

 

 

 

 


12 września 2013 w Uroczystość Matki Bożej Rzeszowskiej obchodzono Wielki Jubileusz 500-lecia objawień maryjnych. Punktem kulminacyjnym była Eucharystia z powtórnym nałożeniem koron na skronie Matki Bożej i Dzieciątka. Obecne korony, wykonane z darów złożonych przez parafian i pielgrzymów, zostały poświęcone przez papieża Franciszka. Aktu nałożenia koron dokonał arcybiskup Lwowa Mieczysław Mokrzycki.

więcej  »

 

 

 

 

 

 


3 września 2013 w związku apelem papieża Franciszka, ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej, bp Jan Wątroba, skierował do diecezjan następującą prośbę:

Drodzy Diecezjanie,

W odpowiedzi na apel papieża Franciszka wyrażony przed modlitwą „Anioł Pański” 1 września br., bardzo proszę Was o włączenie się do modlitwy w intencji pokoju na świecie w sobotę 7 września. Ojciec Święty ogłosił ten dzień, w wigilię święta Narodzenia Maryi, Królowej Pokoju, dniem postu i modlitwy w intencji pokoju w Syrii, na Bliskim Wschodzie i na całym świecie. Papież w tym dniu spotka się z wiernymi na placu św. Piotra, aby od 19.00 do 24.00, na modlitwie w duchu pokuty, błagać Boga o wielki dar pokoju dla narodu syryjskiego oraz w intencji przezwyciężenia wszystkich sytuacji konfliktowych i przemocy na świecie.
Zachęcam wszystkich diecezjan, parafie, ruchy, stowarzyszenia i wspólnoty do włączenia się do tej modlitwy przez indywidualne bądź wspólnotowe nabożeństwa oraz podjęcie postu. Ufamy, że wstawiennictwo Maryi, Królowej Pokoju, pozwoli przezwyciężyć trudną sytuację i przywrócić pokój.

bp Jan Wątroba

Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej


24 sierpnia 2013 zakończone zostały prace przy malowaniu polichromii w nawach bocznych.

więcej zdjęć »


23 sierpnia 2013 wspominamy w liturgii bł. Władysława Findysza, męczennika komunizmu. Ks. Findysz w latach powojennych jako proboszcz w Nowym Żmigrodzie odprawiał Msze Święte i katechizował w cerkwiach naszego regionu. Jego relikwie znajdują się w mensie ołtarzowej kościoła parafialnego w Krempnej. Na zdjęciu postać bł. ks. Findysza z nowego obrazu w prezbiterium autors-twa Mieczysława Burdy.

 

 

 

 

 

 


18 sierpnia 2013 odbył się odpust parafialny ku czci św. Maksymiliana Kolbe. Eucharystii przewodniczył ks. Tomasz Gałuszka wraz z ks. Mariuszem Jeżem i ks. Michałem Polańskim.

więcej zdjęć »


15 sierpnia 2013 w Uroczystość Wniebowzięcia NMP odbyło się poświęcenie wieńców dożynkowych przygotowanych przez Koła Gospodyń w Grabiu i w Krempnej.


11 sierpnia 2013 trzech kandydatów zostało włączonych do grona ministrantów: Bartłomiej Liszka, Norbert Mroczka i Marcin Źrebiec.

więcej zdjęć »


5 sierpnia 2013 w Grabiu odbył sie odpust ku czci Matki Bożej Śnieżnej. Po uroczystej Mszy Świętej odbyła się procesja i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

więcej zdjęć »


4 sierpnia 2013 sumę odprawił Ksiądz Biskup Marian Rojek, Ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

więcej zdjęć »


28 lipca 2013 w Rio de Janeiro zakończyły się 28 Światowe Dni Młodzieży pod hasłem: „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody”. Wybór tych słów Jezusa w Roku Wiary nie jest przypadkowy. Wskazuje on na ciągle misyjny charakter kraju, który jest gospodarzem spotkania. Cały czas na rozległych terenach Brazylii potrzebni są gorliwi kapłani, osoby zakonne, konsekrowane oraz wierni świeccy, którzy z odwagą pójdą, by głosić Chrystusa jako Pana i Zbawiciela. Dziś na zakończenie Msza Święta z udziałem Ojca Świętego.

Światowe Dni Młodzieży to międzynarodowe spotkanie młodych całego świata, którzy razem ze swoimi katechetami, duszpasterzami, biskupami i papieżem gromadzą się w jednym miejscu, by wyznać wiarę w Jezusa Chrystusa. Celem organizowanych Dni jest przeżycie wielkiej wspólnoty Kościoła Powszechnego, słuchanie słowa Bożego, sprawowanie sakramentów Pokuty i Eucharystii oraz radosne głoszenie Jezusa Chrystusa jako Pana i Zbawiciela.

więcej »


23 lipca 2013 zamontowane zostały dębowe poręcze przy schodach na chór.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


20 lipca 2013 w katedrze rzeszowskiej odbył się ingres nowego ordynariusza rzeszowskiego biskupa Jana Franciszka Wątroby. „Niech łagodność i pokora będą zawsze znakiem naszej posługi” – zachęcał w homilii biskup. Nawiązując do słów Chrystusa, który mówił o sobie, że jest łagodny i pokorny sercem, tłumaczył: „Mamy tak jak On być ulegli Bogu, posłuszni Jego woli, łagodni i pokorni sercem”. Niech Bóg błogosławi Księdzu Biskupowi w posłudze duszpasterskiej w naszej diecezji.

zobacz: ingres biskupa rzeszowskiego »


18 lipca 2013 w Kotani jak co roku trwają turnusy wakacyjne dla Liturgicznej Służby Ołtarza z terenu całej diecezji. Ministranci odbywają kursy liturgiczne połączone z formacją, modlitwą i wypoczynkiem.

więcej zdjęć »


16 lipca 2013 rozpoczął się w Krempnej trzydniowy etap "Redyku Karpackiego". Od maja przez kraje karpackie wędrują pasterze ze stadami owiec z Polski, Ukrainy i Rumunii dla uczczenia wędrówek pasterzy wołoskich, które doprowadziły do zasiedlenia Karpat i powstania wysokogórskiej kultury. W programie imprezy: spotkanie z bacami i posłuchanie pasterskich opowieści.

więcej zdjęć »


12 lipca 2013 zakończone zostały prace przy malowaniu polichromii w nawie głównej kościoła.

więcej zdjęć »


28 czerwca 2013 zawieszone zostały obrazy w prezbiterium (św. Andrzej Bobola, św. Jan z Dukli, bł. Jan Paweł II, bł. Władysław Findysz). To kolejny etap prac przy wystroju naszego kościoła. Obrazy malował artysta p. Mieczysław Burda.

więcej zdjęć »


27 czerwca 2013 na zakończenie roku szkolnego odbyła się zbiórka scholi i ministrantów połączona z ogniskiem i meczem.

więcej zdjęć »


27 czerwca 2013 obchodzimy wspomnienie Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W każdą środę w naszym kościele odprawiana jest Nowenna Do Matki Bożej, której obraz znajduje się w bocznym ołtarzu. "Jednym z najczęściej używanych wśród chrześcijan wezwań odnoszących się do Matki Bożej jest zawołanie: "Nieustająca Pomoc". Przede wszystkim sięgają po nie ci najbardziej smutni i potrzebujący, którzy odczuwają szczególnie wielką potrzebę miłości, wsparcia i opieki. Oryginał obrazu jest wschodnią ikoną, przedstawiającą Matkę Bożą Bolesną. Ikona ta została namalowana, by pobudzić naszą nadzieję i ożywiać modlitwę. Jej duchowe przesłanie jest więc ważniejsze od jej piękna artystycznego".

więcej »

 

 


21 czerwca 2013 zamontowany został nowy krzyż w prezbiterium kościoła parafialnego. Figurę Chrystusa wyrzeźbił artysta p. Roman Górka.

więcej zdjęć »


16 czerwca 2013 gościliśmy nowowyświęconego księdza Patryka Smolenia z Brzostku, który odprawił Mszę Świętą i udzielił wszystkim błogosławieństwa prymicyjnego.

więcej zdjęć »


14 czerwca 2013 Ojciec Święty Franciszek mianował księdza biskupa Jana Wątrobę nowym Biskupem Rzeszowskim.

Biskup Jan Wątroba pochodzi z miejscowości Biała koło Wielunia. Urodził się 4 grudnia 1953 r. w Wieluniu. Po ukończeniu liceum i zdobyciu świadectwa dojrzałości wstąpił do Częstochowskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Studia filozoficzno-teologiczne odbył z dwuletnią przerwą na przymusową służbę wojskową w Bartoszycach. 27 maja 1979 r. w katedrze częstochowskiej przyjął z rąk biskupa Stefana Bareły święcenia kapłańskie.

Przez dwa lata pracował jako wikariusz parafii Wieruszów, po czym w 1981r.został skierowany przez biskupa diecezjalnego do Rzymu, gdzie Fundacja Jana Pawła II powierzyła mu troskę duszpasterską nad pielgrzymami polskimi. Posługę w Centro Pastorale „Corda Cordi" pełnił przez cztery lata. Jednocześnie podjął studia na Uniwersytecie Laterańskim, na którym w 1985 r. uzyskał stopień licencjata z zakresu teologii pastoralnej.

W lipcu 1985 r. nowy biskup częstochowski Stanisław Nowak powierzył mu obowiązki sekretarza i kapelana, które pełnił przez 9 lat. W tym czasie był także sekretarzem wydziału duszpasterskiego oraz rzecznikiem prasowym kurii diecezjalnej. Pełnił też obowiązki ojca duchownego młodych kapłanów w ramach studium „Tirocinium pastorale". W roku 1994 został rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie i funkcję tę pełnił przez 6 lat.

W 1999 r. na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie uzyskał stopień doktora teologii na podstawie pracy „Permanentna formacja duchowa kapłanów w świetle soborowych i posoborowych dokumentów Urzędu Nauczycielskiego Kościoła (1963-1994)" napisanej pod kierunkiem ks. prof. Stanisława Urbańskiego.

Ojciec Święty Jan Paweł II mianował 20 kwietnia 2000 r. go biskupem pomocniczym w Częstochowie ze stolicą tytularną Bisica. Jego zawołaniem biskupim są słowa: „Oto idę, aby spełnić wolę Twoją" (Ecce venio).


6 czerwca 2013 na zakończenie oktawy Bożego Ciała poświęcone zostały wianki, a dzieci otrzymały błogosławieństwo.

więcej zdjęć »


2 czerwca 2013 ruszyła ogólnopolska akcja pod patronatem Akcji Katolickiej pod hasłem: "W niedzielę nie kupuję!".

Nie kupuję w niedzielę, bo:

· nie chcę, aby inni pracowali, gdy ja odpoczywam,

· pamiętam, że zatrudnieni w sklepach też chcą spędzić ten czas z rodziną,

· pozwalam innym wypełnić nakaz moralny, aby w tym dniu powstrzymać się od pracy,

· pragnę poświęcić ten czas rodzinie i Bogu.

Zawsze pamiętam, że:

· niedziela różni się od innych dni tygodnia, ponieważ jest to dzień Pański,

· świętowanie niedzieli jest wypełnieniem trzeciego przykazania Dekalogu i pierwszego
   przykazania kościelnego,

· ten dzień jest czasem na refleksję, ciszę, lekturę i medytację.

  


30 maja 2013 w Uroczystość Bożego Ciała odbyły się procesje eucharystyczne w Grabiu i w Krempnej. "Uroczystość Bożego Ciała jest wielkim aktem publicznej czci Eucharystii — sakramentu, w którym Pan pozostaje obecny także po zakończeniu celebracji, aby być z nami zawsze, przez wszystkie godziny i dni." (Benedykt XVI)


23 maja 2013 po raz pierwszy obchodzone jest święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana.

·        Jest to dzień wdzięczności Bogu za to, że do udziału w swoim Kapłaństwie zaprosił wybranych przez siebie mężczyzn, którzy mają także składać siebie samych na ofiarę dla Boga i dla ludzi.

·        Jest to dzień modlitwy o uświęcenie kapłanów, którzy z racji powierzonych im zadań powinni odznaczać się wyjątkowymi cnotami.

·        Jest to dzień prośby do Boga o dar nowych i dobrych powołań kapłańskich.

 

 

 


21 maja 2013 Ks. Biskup Edward Białogłowski udzielił bierzmowania młodzieży z kilku parafii naszego dekanatu. Z naszej parafii sakrament przyjęło 11 uczniów. "Duch Święty przemienia nas naprawdę, chce przemieniać świat w którym żyjemy, także poprzez nas. Otwórzmy mu drzwi, dajmy się Jemu prowadzić, pozwólmy, aby nieustanne działanie Boga uczyniło nas nowymi ludźmi, ożywianymi Bożą miłością, którą daje nam Duch Święty! Jakże było by to piękne, gdyby każdy z was, mógł wieczorem powiedzieć: dzisiaj w szkole, w domu, w pracy prowadzony przez Boga, uczyniłem gest miłości wobec kolegi, rodziców czy osoby starszej!”

 (papież Franciszek do bierzmowanych)

więcej zdjęć »


19 maja 2013 odbyła się Pierwsza Komunia Święta, do której przystąpiło siedmioro dzieci.

więcej zdjęć »


 

13 maja 2013 w liturgii wspomnienie Matki Bożej Fatimskiej. Rocznica objawień Matki Bożej trojga dzieciom: Łucji, Franciszkowi i Hiacyncie, w 1917 roku.

Modlitwa Fatimska:

O Boże mój, wierzę w Ciebie
uwielbiam Ciebie, ufam Tobie
i miłuję Ciebie.
Proszę Cię o przebaczenie dla tych,
którzy w Ciebie nie wierzą,
Ciebie nie uwielbiają,
Tobie nie ufają i Ciebie nie miłują.
Trójco Przenajświętsza,
Ojcze, Synu i Duchu Święty.
W najgłębszej pokorze cześć Ci oddaję
i ofiaruję Tobie Przenajdroższe Ciało i Krew,
Duszę i Bóstwo Jezusa Chrystusa
obecnego na ołtarzach całego świata
jako wynagrodzenie za zniewagi,
świętokradztwa i obojętność,
którymi jest On obrażany.
Przez nieskończone zasługi
Jego Najświętszego Serca,
i przez przyczynę
Niepokalanego Serca Maryi
proszę Cię o łaskę nawrócenia
biednych grzeszników

więcej »


4 maja 2013 strażacy z OSP w Krempnej uczcili swego Patrona św. Floriana. Podczas Mszy Świętej modliliśmy się o błogosławieństwo Boże dla strażaków i ich rodzin.


1 maja 2013 przypada 2 rocznica beatyfikacji bł. Jana Pawła II. "Niech wasze życie przenika przykład wiary, miłości i odwaga apostolska Jana Pawła II. W modlitwie wypraszam dla was wszystkich, dla Kościoła i całej Polski, opiekę Matki Bożej i potrzebne dary Bożej Opatrzności. Z serca wam błogosławię" – powiedział papież Franciszek do Polaków w Rzymie.

więcej »

 

 

 

 

 


28 kwietnia 2013 zakończony został pierwszy etap malowania wnętrza kościoła parafialnego.

więcej zdjęć »


21 kwietnia 2013 w Niedzielę Dobrego Pasterza modlimy się o powołania kapłańskie i zakonne.  „Powołania rodzą się z doświadczenia osobistego spotkania z Chrystusem, ze szczerego i ufnego dialogu z Nim, aby pełnić Jego wolę. Konieczne jest zatem wzrastanie w doświadczeniu wiary, rozumianej jako głęboka relacja z Jezusem, jako wewnętrzne wsłuchiwanie się w Jego głos, który w nas rozbrzmiewa. Ten proces, czyniący człowieka zdolnym do przyjęcia Bożego powołania, może dokonać się wewnątrz wspólnot chrześcijańskich, które żyją intensywnym klimatem wiary, dają wyraźne świadectwo przylgnięcia do Ewangelii, ukazują misyjne zaangażowanie prowadzące do całkowitego daru z siebie dla Królestwa Bożego, umacniają się przystępowaniem do Sakramentów, zwłaszcza Eucharystii, i intensywną modlitwą” (Benedykt XVI)

MODLITWA O ROZPOZNANIE DROGI ŻYCIA

Boże przenikasz mnie i znasz.
Stworzyłeś mnie dla szczęścia
— pomóż mi je znaleźć.

Ukaż mi moją drogę życia.
Spraw, abym wybrał to,
coś Ty dla mnie zamierzył
i do czego sposobił jeszcze
w łonie matki.

Chcę być Ci posłusznym we wszystkim.
Pójdę gdzie mnie poślesz.

Ufam Tobie, bo wiem, że mnie
kochasz i chcesz mego dobra.
Poprowadź mnie po ścieżkach Twoich.


14 kwietnia 2013. Papież Franciszek zachęca do modlitwy pięciu palców. Czynił to jeszcze jako arcybiskup Buenos Aires. Podobnie jak jej autor, charakteryzuje się ona niezwykłą prostotą, a jednocześnie wielką głębią.

 

MODLITWA PIĘCIU PALCÓW

Kciuk. To palec, który jest najbliżej ciebie. Zacznij więc modlitwę modląc się za tych, którzy są ci najbliżsi. Są to osoby, które najłatwiej sobie przypomnieć. Modlić się za tych, których kochamy to "słodki obowiązek".

Wskazujący. Pomódl się za tych, którzy wychowują, kształcą i leczą. Oni potrzebują wsparcia i mądrości, by prowadzić innych we właściwym kierunku. Niech stale będą obecni w twoich modlitwach.

Środkowy. Najwyższy z palców. Przypomina nam o naszych przywódcach, liderach, rządzących, tych, którzy mają władzę. Oni potrzebują Bożego kierownictwa.

Serdeczny. Zaskakujące, ale jest naszym najsłabszym palcem. Przypomina nam on by modlić się za słabych, chorych, strapionych i obciążonych problemami. Oni potrzebują twojej modlitwy.

Mały. Najmniejszy ze wszystkich. Powinien on przypominać ci o modlitwie za siebie samego. Kiedy zakończysz modlić się za cztery grupy wymienione wcześniej, twoje własne potrzeby ujrzysz we właściwej perspektywie i będziesz gotów, by pomodlić się za siebie samego w sposób bardziej prawdziwy i skuteczny.


13 kwietnia 2013 w ramach przygotowania do sakramentu bierzmowania młodzież gimnazjalna spotkała się na nabożeństwie Słowa Bożego. Po wysłuchaniu katechezy wszyscy ze światłem zapalonym od paschału wyznali swoja wiarę.

więcej zdjęć »


12 kwietnia 2013 w kinach polecamy film: „Cristiada” –  zrealizowana z wielkim rozmachem opowieść o niezłomnych Cristeros walczących z masońską rewolucją w Meksyku poruszyła już serca milionów katolików na całym świecie. W „Cristiadzie” – dziele upamiętniającym niezwykłą postawę meksykańskich katolików stających wobec radykalnych prześladowań – sportretowano między innymi Jose Luisa Sancheza del Rio. W chwili śmierci ten dzielny chłopak nie miał jeszcze piętnastu lat. Dostał się do rządowej niewoli po walce, której nie przerwał aż do wyczerpania amunicji. Potraktowano go w sposób typowy dla antykatolickich fanatyków – poddano torturom i próbowano zmusić do porzucenia wiary. Ostatnie słowa, które padły z jego ust – Viva Cristo Rey! – to hasło Cristeros. „Cristiada” jest filmem dla katolików, katolickich rodzin, ale również dla tych, którzy Boga poszukują. Historia Cristeros jest bowiem wspaniałym przykładem walki o wolność i wiarę. Trafia do każdego widza.


8 kwietnia 2013 w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego obchodzimy Dzień Świętości Życia. Po raz kolejny w ramach Duchowej Adopcji grupa parafian podjęła modlitwę w obronie dzieci nienarodzonych, matek oczekujących potomstwa i wynagrodzenie Bogu za grzechy dzieciobójstwa. W tym roku prowadzona jest kampania społeczna: „Razem przy stole”. Ma ona na celu zachęcić polskie rodziny do spożywania wspólnych posiłków, co pozwala budować wzajemne więzi oraz rozwijać relacje między rodzicami i dziećmi. Inspiracją kampanii był apel Ojca św. Benedykta XVI, który podczas ubiegłorocznego VII Światowego Spotkania Rodzin w Mediolanie prosił, by rodziny przypomniały sobie czym jest niedziela, aby spotykały się na Eucharystii, ale i wspólnie przy stole.

więcej »


7 kwietnia 2013 w drugą niedzielę Wielkanocy obchodzimy Święto Miłosierdzia Bożego. O godz. 15.00 odmawiamy Koronkę i Akt Zawierzenia Bożemu Miłosierdziu. Dziś rozpoczyna się Tydzień Miłosierdzia pod hasłem: „Wiara żywa uczynkami”.

„Pragnę – powiedział Pan Jezus – aby Święto Miłosierdzia było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. Kto w dniu tym przystąpi do Źródła Życia, ten dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski, niech się nie lęka zbliżyć do Mnie żadna dusza, chociażby grzechy jej były jak szkarłat”.

Wybór pierwszej niedzieli po Wielkanocy, która kończy oktawę Zmartwychwstania Pańskiego, wskazuje na ścisły związek między wielkanocną tajemnicą Odkupienia a Świętem  Miłosierdzia.  Męka,  śmierć  i zmartwychwstanie

Chrystusa są bowiem szczytowym objawieniem miłości miłosiernej Boga. Dzieło odkupienia owocuje i aktualizuje się w sakramentach świętych, o których mówi liturgia Święta Miłosierdzia. Chrzest, sakrament pokuty, Eucharystia są niewyczerpanymi źródłami Miłosierdzia Bożego. Dlatego liturgia tej niedzieli jest punktem kulminacyjnym uwielbienia Boga w tajemnicy Miłosierdzia.
Święto Miłosierdzia Bożego ma być nie tylko dniem szczególnej czci Boga w tej tajemnicy, ale także dniem łaski dla wszystkich ludzi, zwłaszcza grzeszników.

więcej »


31 marca 2013 Zmartwychwstanie – Rezurekcja.

„Nie zamykajmy się na nowość, którą Bóg pragnie wnieść w nasze życie! Często jesteśmy zmęczeni, rozczarowani, smutni, odczuwamy ciężar naszych grzechów, myślimy, że nie podołamy. Nie zamykajmy się w sobie, nie traćmy ufności, nigdy nie ulegajmy zniechęceniu. Nie ma takich sytuacji, których Bóg nie mógłby odmienić, nie ma takiego grzechu, którego nie mógłby nam przebaczyć, jeśli się na Niego otworzymy.” (papież Franciszek)

Krempna więcej zdjęć »

Grab więcej zdjęć »


30 marca 2013 Wielka Sobota – Wigilia Paschalna. Rzecz niezwykła i dziwna! Właściwie nie umarliśmy i nie pogrzebano nas. Zmartwychwstaliśmy, choć właściwie nas nie ukrzyżowano. Są to tylko obrazy, choć prawdziwie dokonało się nasze zbawienie. Chrystus rzeczywiście został ukrzyżowany, pogrzebany i prawdziwie zmartwychwstał. Wszystkie te łaski nam darował, abyśmy przez obraz uczestnicząc w Jego cierpieniach, prawdziwie osiągnęli zbawienie. Co za nieskończona miłość ku bliźnim! Chrystus miał przebite swe nieskalane ręce i znosił cierpienia, i mnie, który nic nie cierpiałem, czyni uczestnikiem swego bólu i darowuje zbawienie." (św. Cyryl Jezozolimski)

więcej zdjęć »


29 marca 2013 Wielki Piątek – dzień Męki Pańskiej. Dziś możemy podjąć najważniejszą decyzję swojego życia: uwierzyć, że Jezus umarł za nasze grzechy i zmartwychwstał dla naszego usprawiedliwienia. Oznacza to, że w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym świat osiągnął swój ostateczny cel. Wprawdzie postęp ludzkości dokonuje się w zawrotnym tempie i przed ludzkością otwierają się imponujące horyzonty dzięki odkryciom naukowym, to jednak ludzkość już osiągnęła swój ostateczny cel w Chrystusie. Także zło i śmierć zostały już na zawsze pokonane, choć to, co widzą nasze oczy może sugerować coś przeciwnego”. 

(o. Raniero Cantalamessa)

więcej zdjęć »


29 marca 2013 młodzież przygotowała wielkopiątkową Drogę Krzyżową w oparciu o życie i słowa św. Maksymiliana.

więcej zdjęć »


28 marca 2013. Wielki Czwartek – pamiątka ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa.

„Dla Jezusa najważniejsze to umyć nogi. Myję nogi, jestem, by ci służyć. A my? Tu nie chodzi o to, byśmy codziennie myli sobie nawzajem nogi, lecz byśmy sobie pomagali. Kiedy ktoś mnie rozgniewa, umieć o tym zapomnieć, i spełnić przysługę, o którą mnie prosi. Również ja robię to, czego Jezus mnie nauczył. I czynię to z całego serca, bo jest to moim obowiązkiem. Ale jest to obowiązek, który odczuwam w sercu i chętnie go wypełniam. Chcę to robić, ponieważ tego nauczył mnie Pan. Ale również wy pomagajcie sobie nawzajem. Niech każdy z nas pomyśli, czy jestem gotowy służyć, pomagać drugiemu. Pomyśl tylko o tym. I wiedz, że ten znak jest wyrazem czułości Jezusa”.

(z homilii wielkoczwartkowej papieża Franciszka)

więcej zdjęć »


24 marca 2013 na niedzielnych Mszach Świętych poświęciliśmy palmy i odczytana została Męka Pańska. Rozpoczynamy Wielki Tydzień. "Jezus wkracza do Jerozolimy, aby umrzeć na Krzyżu, który jest Jego tronem królewskim. Jego moc jest mocą Boga, który podejmuje zło świata. Jezus bierze na siebie zło, brud i grzech świata, także nasz i obmywa go swoją Krwią, swym miłosierdziem i miłością Bożą." (papież Franciszek)

 

 

 

 

 


23 marca 2013 zrekonstruowana została nastawa ołtarzowa w cerkwi w Kotani. Wykorzystano w niej XVIII-wieczne elementy. Kopia XVII-wiecznej ikony św. Kosmy i Damiana, która docelowo znajdzie się w nastawie jest obecnie w trakcie malowania. Orginał z Kotani znajduje się w Muzeum Ikon w Łańcucie.

 

więcej zdjęć »

 

 

 

 

 


19 marca 2013 w Uroczystość św. Józefa odbyła sie w Rzymie inauguracja pontyfikatu papieża Franciszka. Przed rozpoczęciem Eucharystii nałożono papieżowi paliusz oraz pierścień Rybaka, które symbolizują władzę Biskupa Rzymu.

 


13 marca 2013 został wybrany 266 papież, Franciszek (76-letni argentyński kardynał Jorge Bergoglio, arcybiskup Buenos Aires).

W pierwszych słowach do wiernych przed udzieleniem błogosławieństwa „Urbi et orbi” powiedział:

Bracia i Siostry, dobry wieczór.

Wy wiecie, że obowiązkiem konklawe jest ofiarować Biskupa Rzymu. Wydaje się, że moi bracia kardynałowie go wzięli z końca świata, ale jesteśmy tutaj. Dziękuję wam za przyjęcie. Za przyjęcie biskupa diecezji rzymskiej. Przede wszystkim chciałbym pomodlić się za naszego biskupa emeryta Benedykta XVI. Módlmy się wszyscy razem za niego, aby Pan Bóg mu błogosławił, a Matka Boża go strzegła.

Zaczynamy tę drogę biskup – lud. To jest Kościół Rzymu, który przewodzi w miłości wszystkim Kościołom. Jest to droga braterstwa miłości i wzajemnego zaufania między nami. Módlmy się jeden za drugiego. Módlmy się za cały świat, aby było w nim wielkie braterstwo. Życzę wam, aby ta droga Kościoła, którą dzisiaj rozpoczynamy, była owocna dla ewangelizacji, dla tego pięknego miasta.

Chciałbym udzielić błogosławieństwa, ale proszę Was, módlcie się, aby Pan Bóg mnie błogosławił, aby Pan Bóg udzielił błogosławieństwa Biskupowi Rzymu. Uczyńmy najpierw chwilę ciszy na ten czas modlitwy za mnie.

Błogosławieństwo apostolskie  Urbi et Orbi:

Udzielę Błogosławieństwa wam i całemu światu, wszystkim kobietom i mężczyzną dobrej woli. Święci Apostołowie Piotr i Paweł, w których potęgę i władzę wierzymy, niech wstawiają się za nami u Pana. Przez modlitwę i zasługi błogosławionej Maryi zawsze Dziewicy, błogosławionego Michała Archanioła, świętego Jana Chrzciciela, świętych Apostołów Piotra i Pawła i wszystkich świętych, niech Bóg Wszechmogący zmiłuje się nad wami, a przebaczywszy wam wszystkie grzechy, niech Jezus Chrystus doprowadzi was do życia wiecznego. Amen.

Udzielam wam pełnego odpuszczenia i przebaczenia waszych grzechów, czasu na prawdziwą i owocną pokutę, serca zawsze skruszonego i poprawy życia, łaski i pociechy Ducha Świętego oraz wytrwania do końca w dobrych czynach niech wam udzieli Pan Wszechmogący i Miłosierny. Amen. A błogosławieństwo Boga Wszechmogącego, Ojca i Syna, i Ducha Świętego niech zstąpi na was i pozostanie na zawsze. Amen.

Bracia i siostry, jeszcze raz wyrażam serdeczne podziękowanie za przyjęcie, teraz pozostawiam was, ale módlcie się za mnie, a kolejne nasze spotkanie już niebawem. Teraz udam się do Matki Bożej prosić ją, aby ona strzegła cały Rzym. Dobrej nocy i dobrego odpoczynku.

zobacz film »


8 marca 2013 w Ośrodku Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnym Caritas w Myczkowcach odbyły się rekolekcje dla przedstawicieli parafialnych kół Caritas z całej diecezji. Udział wzięły także osoby z naszej parafii. W trakcie rekolekcji odbyły się praktyczne spotkania o formach pomocy, a także dyskusje i dzielenie się swoimi pomysłami oraz sposobami pomagania drugiemu człowiekowi w parafii. Omawiano również nadchodzący Tydzień Miłosierdzia, który po raz pierwszy rozpocznie się w II Niedzielę Wielkanocną, będącą świętem patronalnym Caritas.


8 marca 2013 kandydaci do bierzmowania po odprawieniu Drogi Krzyżowej otrzymali poświęcone krzyże, które nałożyli im rodzice. To kolejny etap przygotowania do przyjęcia tego sakramentu.

więcej zdjęć »


 

«   19  18 17 16 15 14 13 12 11 10 »

aktualności  |  ogłoszenia  |  historia  |  patronowie  |  grupy  |  okolice  |  ciekawe strony  |  fotogaleria

 
       
     
   

© Achim 2009