wydarzenia bieżące

 
  kalendarium  
  Diecezja  
Archidiecezja  
Episkopat  
Abp J. Michalik  
eKAI  
  Stolica Apostolska  
     

 
 

 

 

 

W Y D A R Z E N I A

« 19 18 17  16  15 14 13 12 11 10 »

12 maja 2012 w kościele w Kątach 15 gimnazjalistów przyjęło sakrament bierzmowania z rąk ks. biskupa Edwarda Białogłowskiego. „Biskup, namaszczając olejem czoło bierzmowanego, wypowiada słowa: "przyjmij znamię Ducha Świętego". To jest istota sakramentu bierzmowania – "przyjmij znamię Ducha Świętego". W tym bowiem momencie Duch Święty nie tylko wypełnia człowieka, ale również wyciska na nim niezatarte znamię, które doskonaląc znamię, jakie otrzymaliśmy na chrzcie świętym, będzie towarzyszyło nam przez całą wieczność. Bierzmowany wyróżnia się na wieki od reszty” (ks. Edward Staniek).

więcej zdjęć »


4 maja 2012 zaimpregnowane zostały zewnętrzne ściany kościoła w Grabiu. Kilka fotek wiosennych z tamtych okolic.

więcej zdjęć »


2 maja 2012 w Krempnej odbyło się Złazisko KSM diecezji rzeszowskiej. Po sześciu dniach wędrówek z plecakiem po Beskidzie Niskim wszystkie grupy spotkały się na wspólnej Eucharystii, której przewodniczył ks. Paweł Tomoń. Następnie uczestnicy podziwiali naszą cerkiew, a na koniec dnia przy ognisku mieli okazję zapoznać się z kulturą łemkowską i posłuchać starych łemkowskich pieśni.

więcej zdjęć »


29 kwietnia 2012 przypada Niedziela Dobrego Pasterza i dzień modlitw w intencji nowych powołań kapłańskich. Naszą parafię odwiedzili alumni WSD z Rzeszowa: ks. diakon Paweł i kleryk Dominik, którzy wczoraj spotkali się z młodzieżą i dziećmi, a dziś głosili Słowo Boże i dawali świadectwo o swym powołaniu.

„Ludzie bowiem zawsze będą potrzebowali Boga, również w epoce dominacji techniki w świecie i globalizacji: Boga, który objawił się nam w Jezusie Chrystusie i gromadzi nas w Kościele powszechnym, abyśmy z Nim i przez Niego uczyli się prawdziwego życia, byśmy mieli na uwadze i stosowali kryteria prawdziwego człowieczeństwa. Tam, gdzie człowiek nie dostrzega już Boga, życie staje się puste; wszystko jest niewystarczające. Człowiek szuka ucieczki w pijaństwie albo w przemocy, która coraz bardziej zagraża młodzieży. Bóg żyje. Stworzył każdego z nas, więc zna wszystkich. Jest tak wielki, że znajduje czas dla naszych małych rzeczy: „U was nawet włosy na głowie wszystkie są policzone” (Mt 10,30). Bóg żyje i potrzebuje ludzi, którzy istnieją dla Niego i którzy zaniosą Go innym. Tak, zostać kapłanem ma sens: świat potrzebuje kapłanów, pasterzy, dziś, jutro i zawsze dopóki istnieje”. (Benedykt XVI, List do kleryków 2010)

zobacz: Wyższe Seminarium Duchowne w Rzeszowie »


27 kwietnia 2012 przed pierwsza rocznicą beatyfikacji Jana Pawła II odbył się w szkole turniej wiedzy o błogosławionym Papieżu. Udział wzięły trzy drużyny z klas V – VI. Odpowiadając na pytania dotyczące życia i posługi Jana Pawła II pierwsze miejsce zajęła drużyna chłopców z klasy VI, którzy w nagrodę otrzymali dyplomy i papieskie kremówki.

więcej zdjęć »


22 kwietnia 2012 obchodzimy Niedzielę Biblijną, która inauguruje Tydzień Biblijny. „Kościół, poprzez ustanowienie Niedzieli Biblijnej, zaprasza nas do codziennego – osobistego i wspólnotowego – czytania Pisma świętego w rodzinach. Mogą nam w tym również pomóc telewizyjne i radiowe programy biblijne. Oby Pismo święte nie było jedną z wielu książek porzuconych na półce!” (z listu biskupów polskich)

 

 

 

 

 


19 kwietnia 2012 mija siódma rocznica wyboru Ojca Świętego Benedykta XVI na Stolicę Piotrową. Urodził się 16 kwietnia 1927 roku w Marktl am Inn w Bawarii. Jest 265 papieżem, a obrane imię Benedykt nawiązuje do "papieża pokoju" Benedykta XV oraz patrona Europy i założyciela zakonu benedyktynów, św. Benedykta z Nursji. Jest pierwszym Niemcem na tym urzędzie od czasów Wiktora II (1055 – 57).

 

 

 


15 kwietnia 2012 Kościół Wschodni świętował Uroczystość Zmartwychwstania Chrystusa. W Grabiu została odprawiona świąteczna Msza Święta w obrządku greckokatolickim, której przewodniczył ks. Krzysztof Błażejewski z Komańczy.

więcej zdjęć »


15 kwietnia 2012 obchodzimy Święto Bożego Miłosierdzia. Jest to patronalny dzień Caritas i wszelkich dzieł charytatywnych. W Godzinie Miłosierdzia (15.00) gromadzimy się na odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego i Aktu Zawierzenia Miłosierdziu Bożemu.

 

Akt zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu

(Błogosławiony Jan Paweł II — Łagiewniki, 17 sierpnia 2002)

 

Boże, Ojcze miłosierny,
który objawiłeś swoją miłość
w Twoim Synu Jezusie Chrystusie,
i wylałeś ją na nas w Duchu Świętym, Pocieszycielu,
Tobie zawierzamy dziś losy świata i każdego człowieka.

Pochyl się nad nami grzesznymi,
ulecz naszą słabość,
przezwycięż wszelkie zło,
pozwól wszystkim mieszkańcom ziemi
doświadczyć Twojego miłosierdzia,
aby w Tobie, Trójjedyny Boże,
zawsze odnajdywali źródło nadziei.

Ojcze przedwieczny,
dla bolesnej męki
i zmartwychwstania Twojego Syna,
miej miłosierdzie dla nas
i całego świata!

więcej »


8 kwietnia 2012 świętujemy Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Rano odbyła się procesja rezurekcyjna, a po niej uroczysta Eucharystia.

"Prawda o Zmartwychwstaniu Pańskim rozświetla mroki ludzkiego życia, kruszy mury nicości, rozpaczy duchowego nihilizmu, przekreśla perspektywę grobu. Chrystus zmartwychwstały towarzyszy polskim drogom, którymi podążamy z wiarą i nadzieją, świadomi także swej chrześcijańskiej tożsamości". (abp Sławoj Leszek Głódź)

więcej zdjęć »


7 kwietnia 2012 w Wielką Sobotę wieczorem świętujemy Wigilię Paschalną.

"Boże, Ty sprawiasz, że ta najświętsza noc jaśnieje blaskiem zmartwychwstania Pańskiego, wzbudź w Twoim Kościele ducha dziecięctwa, którego otrzymaliśmy na chrzcie świętym, abyśmy, odnowieni na duchu i ciele, służyli Tobie z całkowitym oddaniem".

więcej zdjęć »


7 kwietnia 2012 w Wielką Sobotę przed południem we wszystkich kościołach naszej parafii odbyło się poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny. Wierni adorują Pana Jezusa w Bożym Grobie.

więcej zdjęć »


6 kwietnia 2012 w Wielki Piątek wspominamy zbawcza śmierć Chrystusa na krzyżu.

„Zbawienie przyszło przez krzyż, ogromna to tajemnica”: ostateczne i jedyne rozwiązanie. Każdy z nas poprzez różne etapy dojrzewania swej wiary, poprzez różne etapy oczyszczenia musi zbliżyć się do coraz pełniejszej akceptacji tej prawdy. Im pełniej, im bardziej świadomie, im bardziej dobrowolnie zaakceptujemy tajemnicę krzyża, tym pełniejsze będzie nasze wyzwolenie od zła. Kiedy w pełni zrozumiemy, na ile to jest możliwe w naszym życiu i zaakceptujemy tajemnicę krzyża, dopiero wtedy zwyciężymy zło, zwyciężymy je w taki sposób, w jaki zwyciężył Chrystus. (ks. Franciszek Blachnicki)

więcej zdjęć »


6 kwietnia 2012 w Wielki Piątek przed rozpoczęciem Liturgii Męki Pańskiej gimnazjaliści z III klasy, z pomocą uczniów z młodszych klas, poprowadzili nabożeństwo Drogi Krzyżowej w formie scen do każdej stacji. Dziękujemy im za przygotowanie i pomoc w przeżyciu tajemnic wielkopiątkowych.

więcej zdjęć »


5 kwietnia 2012 w Wielki Czwartek wspominamy Wieczerzę Pańską. „Wielki Czwartek to nie tylko dzień ustanowienia Eucharystii. Do tego dnia należy również noc Góry Oliwnej, gdzie Jezus na modlitwie wychodzi naprzeciw śmierci. Ewangelista Łukasz mówi nam, że Jezus modlił się na klęcząco. W ten sposób nakreślił małą historię modlitwy na kolanach w rodzącym się Kościele. Chrześcijanie poprzez modlitwę na klęczkach wkraczają w modlitwę Jezusa na Górze Oliwnej. W obliczu zagrożenia przez siły zła są oni, będąc na klęczkach, wyprostowani wobec świata, ale jako dzieci skłaniają swe kolana przed Ojcem. My chrześcijanie klękamy przed chwałą Bożą i uznajemy Jego Bóstwo, ale wyrażamy w tym geście także naszą ufność, że On zwycięży”. (Benedykt XVI, Wielki Czwartek 2012, Watykan)

więcej zdjęć »


2 kwietnia 2012 przypada siódma rocznica śmierci Błogosławionego Jana Pawła II. Wypraszajmy sobie łaski przez Jego wstawiennictwo i módlmy się o Jego kanonizację.

Boże w Trójcy Przenajświętszej, dziękujemy Ci za to, że dałeś Kościołowi Papieża Jana Pawła II, w którym zajaśniała Twoja ojcowska dobroć, chwała krzyża Chrystusa i piękno Ducha miłości. On, zawierzając się całkowicie Twemu miłosierdziu i matczynemu wstawiennictwu Maryi, ukazał nam żywy obraz Jezusa Dobrego Pasterza, wskazując świętość, która jest miarą życia chrześcijańskiego, jako drogę do osiągnięcia wiecznego zjednoczenia z Tobą.

Udziel nam, za jego przyczyną, zgodnie z Twoją wolą, tej łaski, o którą prosimy z nadzieją, że Twój Sługa, Papież Jan Paweł II, zostanie rychło włączony w poczet Twoich świętych. Amen.


1 kwietnia 2012 obchodzimy Niedzielę Palmową. Na uroczystej sumie w procesji poświęciliśmy palmy. Gimnazjaliści odczytali Mekę Pańską. Rozpoczynamy Wielki Tydzień, świętowanie męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

więcej zdjęć »


27 marca 2012 zamontowane zostały dwa dzwony na nowej dzwonnicy przy kościele parafialnym. Według zapisków kronikarskich, dzwony te ufundowane zostały przez łemkowskich emigrantów z Ameryki oraz parafian z Krempnej w 1924 roku i zakupione w Samborze (ówczesna cena wynosiła 270 $). Umieszczone były na wieży cerkiewnej (imiona dzwonów: Mikołaj, Włodzimierz, Kosma i Damian). Podczas II wojny światowej okupanci skonfiskowali jeden dzwon, który nigdy już nie wrócił do Krempnej. W latach 90-tych ze względu na zły stan wieży, dzwony zostały zdjęte i powieszone na tymczasowej konstrukcji. Obecnie znalazły godne miejsce na nowej dzwonnicy. W przyszłości będziemy chcieli dokupić trzeci dzwon do kompletu (mile widziany sponsor). Dziękujemy wszystkim, dzięki którym ta inwestycja została zrealizowana.

więcej zdjęć »


26 marca 2012 w Uroczystość Zwiastowania NMP kolejna grupa parafian podjęła się modlitwy za nienarodzone dzieci w ramach Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Wiedza i podejmowanie Duchowej Adopcji ma odwodzić od zamiaru popełnienia aborcji lub niszczących ludzkie zarodki praktyk "in vitro". Wiedza i podejmowanie tej posługi ma służyć kształtowaniu postaw pro rodzinnych. Osobom, które popełniły grzech aborcji, czy "in vitro", lub w jakiś sposób w niej uczestniczyły, Duchowa Adopcja przywraca równowagę ducha i usuwa udrękę sumienia (syndromu postaborcyjnego). Duchowa Adopcja umacnia ludzi w zdrowych zasadach moralnych, buduje w rodzinie poczucie więzi, wzajemnej miłości, bezpieczeństwa i solidarności, a nie zakłócony rozwój prokreacji jest gwarancją bezpiecznej egzystencji narodu.


24 marca 2012 mija 68 rocznica zamordowania przez hitlerowców rodziny Ulmów z Markowej koło Łańcuta, którzy w czasie II wojny światowej ukrywali Żydów. Zamordowano rodziców (Józef i Wiktoria) oraz ich dzieci (Stasia, Basia, Władzio, Franuś, Antoś, Marysia i siódme w łonie matki, na kilka dni przed planowanym urodzeniem). Obecnie toczy się ich proces beatyfikacyjny jako męczenników.

więcej »

 

 

 


23 marca 2012 już po raz trzeci odbyła się Droga Krzyżowa na trasie z kościoła parafialnego do cmentarza wojskowego z I wojny światowej. W nabożeństwie udział wzięła duża liczba parafian ze świecami oraz dzieci i młodzież, którzy czytali poszczególne stacje i śpiewali pieśni. Młodzież gimnazjalna sama przygotowała całą trasę.

więcej zdjęć »


7 marca 2012 zakończyły się rekolekcje szkolne. Po przygotowaniu katechizmowym odbyła sie spowiedź przy wystawionym Najświętszym Sakramencie. Ostatnim punktem rekolekcji była wspólna Eucharystia. Dziękujemy wszystkim za udział i pomoc w przeprowadzeniu rekolekcji.

więcej zdjęć »


5 marca 2012 rozpoczęły się szkolne rekolekcje wielkopostne. W tym roku prowadzi je ks. Łukasz Leśniak z Lipinek. Uczniowie mają część zajęć rekolekcyjnych w szkole, a następnie w kościele odbywają się katechezy. Słowo Boże ubogacone jest piosenką, środkami multimedialnymi oraz wieloma ciekawymi rekwizytami.

więcej zdjęć »


4 marca 2012 to dzień modlitwy i pomocy Kościołowi w krajach misyjnych. Dzieło Pomocy „Ad Gentes” zostało powołane w 2005 r. Jego celem jest niesienie pomocy materialnej polskim misjonarzom. Obecnie 2170 misjonarzy z Polski – duchownych, zakonnic i świeckich – pracuje w 94 różnych krajach świata. Głoszą Ewangelię, budują kościoły, szkoły i szpitale, pomagają potrzebującym. Te projekty misyjne mogą realizować dzięki pomocy materialnej wiernych z Polski.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


2 marca 2012 w Myczkowcach odbyły się coroczne rekolekcje wielkopostne dla członków parafialnych oddziałów Caritas. Z naszej parafii wzięły udział dwie osoby.


24 lutego 2012 ruszyła w naszej szkole akcja „Jałmużna Wielkopostna”. Hasło kampanii "Pomagam starszym" stanowi zachętę do dostrzeżenia w życiu społecznym stale rosnącej grupy seniorów oraz ich potrzeb. Szacuje się, że wkrótce co czwarty Polak będzie miał 60 lat. Caritas w Polsce zaproponowała, aby tegorocznej Jałmużnie towarzyszyło zatroskanie o ludzi starszych. W tym roku Caritas Diecezji Rzeszowskiej rozprowadzi 80 tys. skarbonek. Akcja trwa przez cały Wielki Post, a jej finał ma bardzo uroczysty charakter, ponieważ są one składane jako dar ofiarny podczas liturgii Mszy św. w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Tegoroczna akcja jest odpowiedzią Caritas Polska m.in. na papieskie Orędzie Wielkopostne, w którym Papież Benedykt XVI poucza, że: „Chrześcijanin musi troszczyć się nie tylko o siebie, lecz również o bliźnich, wiedząc, że nasze losy są od siebie współzależne, tak w dobru, jak i w złu”.


19 lutego 2012  rozpoczynamy 45. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Logo na obecny rok  nawiązuje do hasła „Rodzina szkołą trzeźwości". Widoczny jest dom z mocnym fundamentem, którym jest trzeźwa miłość. Pijaństwo, alkoholizm jest zawsze złem, które niszczy więzi międzyludzkie. „Pijana miłość" to zaprzeczenie prawdziwej miłości, która jest trzeźwa i wyraża się w czułej trosce i odpowiedzialności za rodzinę. Rodzice i dzieci trzymają się za ręce i w ten sposób rysują obraz podobny do zapisu fal wytwarzanych przez bijące serce. Rodzina, w której praktykowana jest trzeźwa miłość, tworzy prawdziwą wspólnotę życia dla wszystkich jej członków — od chwili poczęcia aż po naturalną śmierć. Stanowi bezpieczne miejsce życia na ziemi, wśród różnych niebezpieczeństw współczesnego świata. Trzeźwi rodzice są doskonałymi nauczycielami dla swoich dzieci. Uczą je czujności, wdrażają do praktykowania cnoty wstrzemięźliwości i czystości. Trzeźwa rodzina jest miejscem harmonijnego rozwoju osobowości jej członków i szczęśliwego życia w wolności dzieci Bożych.


18 lutego 2012 zamontowany został w naszym kościele nowy obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Namalował go artysta Ryszard Kucab z Dębicy. Wykonane zostały także jednakowe ramy do obrazów w bocznych ołtarzach. Zapraszamy w każdą środę na Nowennę do MBNP i do św. Maksymiliana, aby upraszać sobie Boże łaski.

więcej zdjęć »

 

 

 

 


12 lutego 2012 Caritas apeluje:

Jak co roku możesz sprawić, że 1% Twojego podatku dochodowego trafi bezpośrednio do ludzi potrzebujących pomocy.  

Zaufaj nam! Twój 1%

pomoże chorym i potrzebującym!

Przekaż go na Caritas Bliźni w Potrzebie

KRS: 0000251723

Pracujemy na rzecz najuboższych od 20 lat. Prowadzimy 17 placówek pomocy otaczając opieką rodziny wielodzietne, ubogich, zaniedbane dzieci, samotne matki, ludzi bezdomnych, chorych, niedołężnych i umierających. Przez nasze punkty pomocy przewijają się rocznie tysiące ludzi.

Aby zadysponować na rzecz Caritas Diecezji Rzeszowskiej kwotą jednego procenta swojego podatku dochodowego należy:

 znaleźć w formularzu PIT część zatytułowaną: „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego”;

• wpisać pod odpowiednią pozycją numer KRS Caritas Bliźni w Potrzebie – 0000251723;

• wpisać pod następną pozycją kwotę 1% podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Jeśli chcesz przeznaczyć 1% na szczegółowy cel, należy w następnej części zeznania zatytułowanej „Informacje uzupełniające”:

• pod odpowiednią pozycją wskazać ten cel;

• pod następną pozycją przez postawienie krzyżyka wyrazić zgodę na przekazanie przez Urząd Skarbowy do Caritas Bliźni w Potrzebie Twojego imienia, nazwiska, adresu i wysokości przekazanej kwoty, co umożliwi nam zadysponowanie środkami na cel szczegółowy.


11 lutego 2012 obchodziliśmy XX Światowy Dzień Chorego. W Krempnej została odprawiona Msza Święta dla osób chorych i starszych. Była możliwość przyjęcia sakramentu chorych oraz błogosławieństwa na sposób lourdzki. Po Mszy Świętej parafialne koło Caritas przygotowało dla wszystkich okolicznościowy poczęstunek. Dziękujemy za zorganizowa-nie tego spotkania.

 

zdjęcia »

 

 

 

 

 

 


3 lutego 2012 zakończył się kurs lektorski zorganizowane przez Diecezjalne Duszpasterstwo Liturgicznej Służby Ołtarza w Kotani. Ma on na celu przygotować ministrantów do posługi lektora. W ramach kursu ministranci poznawali zagadnienia m.in. z retoryki, liturgiki oraz Biblii. Z naszej parafii udział w kursie lektorskim wzięło pięciu ministrantów.

 

 

 

 


2 lutego 2012 obchodzimy święto Ofiarowania Pańskiego, zwane świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Przypada ono czterdziestego dnia po Bożym Narodzeniu. Jest to pamiątka ofiarowania Pana Jezusa w świątyni jerozolimskiej i dokonania przez Matkę Bożą obrzędu oczyszczenia. W Polsce święto Ofiarowania Pana Jezusa nabrało charakteru wybitnie maryjnego. Polacy widzą w Maryi tę, która sprowadziła na ziemię niebiańskie Światło i która nas tym Światłem broni i osłania od wszelkiego zła. Dlatego często brano do ręki gromnice, zwłaszcza w niebezpieczeństwach wielkich klęsk i grożącej śmierci. Niegdyś wielkim wrogiem domów w Polsce były burze, a zwłaszcza pioruny, które zapalały i niszczyły głównie drewniane domostwa. Zapalona świeca towarzyszy człowiekowi od chrztu świętego, poprzez wszelkie burze (także życiowe), aż do momentu zakończenia ziemskiego życia.

 


1 lutego 2012 arcybiskup-senior Ignacy Tokarczuk, wieloletni ordynariusz diecezji przemyskiej obchodzi swe 94. urodziny oraz imieniny. Jest on obecnie najstarszym biskupem w Polsce, z najdłuższym stażem w episkopacie. Urodził się 1 lutego 1918 r. w Łubiankach Wyższych koło Zbaraża. Święcenia kapłańskie przyjął w katedrze lwowskiej 21 czerwca 1942 r., z rąk bp Eugeniusza Baziaka. Biskupem został mianowany przez papieża Pawła VI 3 grudnia 1965 r. Sakrę biskupią przyjął w katedrze w Przemyślu z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego 6 lutego 1966 r. Przez wiele lat, jako ordynariusz diecezji przemyskiej, mimo sprzeciwu władz stworzył 220 nowych parafii i wybudował 430 kościołów. Wszystkie bez zgody władz. Nazywany był „biskupem niezłomnym”, a przez rząd PRL uznawany był za jednego z głównych wrogów ustroju. Poprzez swój bezkompromisowy stosunek do PRL i odważne wystąpienia, szybko uzyskał miano jednego z najpoważniejszych i najtrudniejszych wrogów ustroju. O wszelkich przejawach szykan bp Tokarczuk mówił wprost i otwarcie. W czasie historycznej wizyty w Przemyślu 2 czerwca 1991 r. Ojciec Święty Jan Paweł II wyniósł bpa Tokarczuka do godności arcybiskupiej, a 25 marca 1992 r. ustanowił go pierwszym metropolitą nowo powstałej metropolii przemyskiej. Rok później abp Tokarczuk przeszedł na emeryturę. Był wielokrotnie nagradzany, jedno z głównych wyróżnień to Order Orła Białego – najwyższe odznaczenie państwowe w RP, które 3 maja 2006 r. wręczył mu prezydent Lech Kaczyński. Abp Tokarczuk w 1969 roku erygował rzymskokatolicką parafię w Krempnej.


30 stycznia 2012 roku obchodzimy wspomnienie błogosławionego ks. Bronisława Markiewicza oraz 100-lecie jego śmierci. Urodził się 13 lipca 1842 roku w Pruchniku w diecezji przemyskiej. 15 września 1867 roku został wyświęcony na kapłana. Był ofiarnym i cenionym duszpasterzem, a także profesorem Seminarium Duchownego. Od początku swego kapłaństwa był szczególnie wrażliwy na religijne, moralne i materialne zaniedbanie dzieci i młodzieży, a także niedolę prostego ludu. Wypowiedział ostrą walkę wadom narodowym Polaków. Rozwiązanie problemów społecznych widział w dobrym wychowaniu młodzieży i podniesieniu moralnym całego społeczeństwa. W roku 1885, po osiemnastu latach gorliwej i owocnej pracy kapłańskiej w swej macierzystej diecezji, wstąpił do Zgromadzenia Księży Salezjanów, gdzie był uczniem św. Jana Bosko. Po 7 latach pobytu wraca w 1892 roku do Polski i obejmuje parafię w Miejscu Piastowym. Tu obok pracy duszpasterskiej prowadzi szeroką działalność wychowawczą w utworzonych przez siebie zakładach wychowawczych. Szybko dojrzewa w nim myśl o założeniu nowej rodziny zakonnej. W 1897 roku założył Zgromadzenia: Sióstr Michalitek i Księży Michalitów. Zmarł po pracowitym i świątobliwym życiu dnia 29 stycznia 1912 roku. W dniu 29 września 1921 roku Biskup Krakowski Książę Adam Stefan Sapieha zatwierdził nowe Zgromadzenie. Natomiast 15 czerwca 1966 roku Zgromadzenie zostało zatwierdzone na prawie papieskim. Proces beatyfikacyjny ojca Markiewicza rozpoczął się w 1958 roku. Został on beatyfikowany 19 czerwca 2005 roku w Warszawie.

więcej »


« 19 18 17  16  15 14 13 12 11 10 »

aktualności  |  ogłoszenia  |  historia  |  patronowie  |  grupy  |  okolice  |  ciekawe strony  |  fotogaleria

 
       
     
   

© Achim 2009