wydarzenia bieżące

 
  kalendarium  
  Diecezja  
Archidiecezja  
Episkopat  
Abp J. Michalik  
eKAI  
  Stolica Apostolska  
     

 
 

 

 

 

W Y D A R Z E N I A

« 19 18 17 16 15  14  13 12 11 10 »

2 listopada 2011 w Dzień Zaduszny ofiarujemy modlitwy i odpusty za dusze zmarłych pokutujących w czyśćcu. Kościół poleca dziś Bożej dobroci, miłości i przebaczeniu tych, co odeszli: Bóg niegdyś obmył ich wodą chrztu, teraz niech obmyje ich łaską przebaczenia. Niech nam towarzyszą słowa liturgii: „Dla wiernych Twoich Panie, życie zmienia się, ale nie kończy".


1 listopada 2011 w Uroczystość Wszystkich Świętych w Grabiu i w Krempnej na cmentarzach odbyły się procesje i modlitwy za zmarłych. Dziś czcimy tych, którzy juz dostąpili chwały nieba. "Z radością myślimy o tych, których Bóg już wprowadził do swojej chwały. Są błogosławieni: cieszą się nieśmiertelnym życiem, ujrzeli Boga takim, jakim jest. Niech świadectwo ich wiary i świętość życia będą dla nas drogowskazem na drodze wiodącej do domu Ojca. Niech ta myśl umacnia waszą nadzieję, gdy stajecie w modlitewnej zadumie nad grobami waszych bliskich". (Benedykt XVI)


29 października 2011 wykonano większość prac przy budowie nowego ogrodzenia  z bramą na starym łemkowskim cmentarzu obok cerkwi w Kotani. Inwestycja ta możliwa jest dzięki dotacji z Urzędu Gminy w Krempnej oraz społecznej pracy mieszkańców Kotani.

więcej zdjęć »


26 października 2011 codziennie w kościele odmawiamy różaniec. W tym roku dzieci modląc się do Matki Bożej wykonują różańce z różnych materiałów, którymi przyozdabiają figurę Maryi. Z dnia na dzień Matka Boża przystrojona jest w kolejne "wota".


23 października 2011 obchodzona jest Niedziela Misyjna. Papież Benedykt XVI pisze: „Nie możemy być spokojni, jeśli pomyślimy, że po dwóch tysiącach lat wciąż są narody, które nie znają Chrystusa i nie słyszały jeszcze Jego orędzia zbawienia. Co więcej, powiększa się też rzesza osób, którym wprawdzie była głoszona Ewangelia, ale zapomniały o niej i oddaliły się od niej, nie utożsamiają się już z Kościołem; a liczne środowiska, także w społeczeństwach tradycyjnie chrześcijańskich, nie chcą się otworzyć na słowo wiary. Dokonuje się przemiana kulturowa, której sprzyjają także globalizacja, prądy myślowe i panujący relatywizm; przemiana, której rezultatem jest mentalność i styl życia nieuwzględniające przesłania ewangelicznego, jak gdyby Bóg nie istniał, a afirmujące jako cel życia dążenie do dobrobytu, łatwego zarobku, kariery i sukcesu, nawet kosztem wartości moralnych”.                         (Orędzie na ŚDM 2011)


22 października 2011 w 30 rocznicę śmierci ks. Jana Wysoczańskiego – ostatniego proboszcza greckokatolickiego, w cerkwi w Krempnej została odprawiona Msza Święta w obrządku greckokatolickim. Ks. Jan Wysoczański  (1896  1981) był proboszczem w Krempnej od 1936 roku. Pochowany jest na cmentarzu parafialnym.

więcej zdjęć »


21 października 2011 poświęceniem krzyża, odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich i błogosławieństwem zakończyły się Misje Święte.

 

Kończą się misje — więc spytaj siebie,

Czy coś na lepsze zmieniły Ciebie?

Czyś znów pozostał zimny jak lód,

I czekasz, aby zjawił się cud.

 

Nie czekaj dłużej — a szanuj Boga,

Zniknie u Ciebie wszelaka trwoga.

W czasie modlitwy i zadumania,

To właśnie droga Twego szukania. 

 

Prości i święci tędy zdążali,

Do bram otwartych Niebios trafiali —

Miej litość Boże i prowadź nas,

I łaską wspieraj na każdy czas!

 

Dziękujemy Bogu i Ojcom Misjonarzom za misyjny czas,

I za łaski, które doznał każdy z nas.

Niechaj te nauki w kościołach głoszone,

Na codzienne życie będą przeniesione.

Tutaj pośród lasów, malowniczych gór,

Niech sie zawsze wznosi modlitewny chór.

Nawet i pogoda dobrze nam służyła,

Na wspólne modlitwy wszystkich gromadziła.

Ojców Misjonarzy, niech Bóg zdrowiem darzy

Niech dodaje siły, aby ich nauki owoc przynosiły!

Niech miłość i zgoda wśród nas zapanuje,

Dziś cała parafia za misje dziękuje!

                                     Józefa Grzesik


20 października 2011 po środowej spowiedzi misyjnej dziś, w kolejnym dniu Misji Świętych odbyło się nabożeństwo "opowiedzenia się za Chrystusem". Wierni podchodzili do misyjnego krzyża znajdującego się w każdym kościele naszej parafii, kładli na nim swą dłoń, wypowiadali w sercu słowa: TY JESTEŚ MOIM PANEM! oraz czynili na czole znak krzyża wodą święconą.


16 października 2011 rozpoczęły się w naszej parafii Misje Święte. Na pierwszej Mszy Świętej uroczyście został wniesiony Paschał i księga Ewangeliarza. Misjonarzom zostały przekazane stuły – znak władzy kapłańskiej. Od dziś, aż do piątku oni będą duchowymi przewodnikami dla nas wszystkich. Misje Święte prowadzą Redemptoryści: o. Ireneusz Homoncik i o. Andrzej Bałuk.

więcej zdjęć »


15 października 2011 w Nowym Żmigrodzie odbyło się doroczne spotkanie formacyjne Parafialnych Kół Caritas pod przewodnictwem dyrektora Caritas Diecezji Rzeszowskiej ks. Stanisława Słowika. Wzięli w nim udział także przedstawiciele z naszej parafii. Oprócz wspólnej modlitwy, omówiony został program działania Caritas na najbliższy czas.

więcej zdjęć »


13 października 2011 postępują prace konserwatorskie w cerkwi. Obecnie wykonywane są ornamenty ścienne.

więcej zdjęć »


9 października 2011 odbyło sie w kościele parafialnym wprowadzenie Relikwii św. Maksymiliana Kolbe, które otrzymaliśmy z Niepokalanowa. Mszy Świętej przewodniczył o. Kazimierz, franciszkanin z Jasła. Relikwia ta, to cząstka włosów św. Maksymiliana. Prosiliśmy naszego Patrona o dobre przeżycie zbliżających się Misji Świętych w parafii. Święty Maksymilianie – miej w opiece rodziny naszej parafii!

więcej zdjęć »


9 października 2011 obchodzimy XI Dzień Papieski pod hasłem: „Jan Paweł II – człowiek modlitwy”.

Prymat modlitwy ujawniał się we wszystkich okolicznościach życia Papieża. Pozostanie w naszej pamięci obraz modlącego się brewiarzem przed obrazem Matki Najświętszej Ojca Świętego, kiedy w tym samym czasie czekały na niego rzesze wiernych i światowe media. Trudno nie zauważyć niezwykłego podobieństwa Papieża do wychodzącego na górę Jezusa Chrystusa, który łączył się w modlitwie ze swoim Ojcem, „uzgadniał rytm bicia swego serca z rytmem serca Bożego", i dopiero po tak

przeżytym spotkaniu „na szczycie" wychodził do oczekujących Go ludzi, aby nauczać, uzdrawiać i zbawiać.

Po raz pierwszy podczas Dnia Papieskiego czcimy Jana Pawła II jako błogosławionego naszego orędownika w niebie. Dzień ten jest przepełniony dziękczynieniem i modlitwą różańcową i prośbą o wstawiennictwo łask potrzebnych nam do prawdziwie chrześcijańskiego życia.

W kościołach zbierane są ofiary na wsparcie Fundacji Nowego Tysiąclecia, które przyznaje stypendia zdolnej młodzieży z uboższych rodzin.

więcej »


 

2 października 2011 w Sokółce (Podlasie) podczas Mszy Świętej po raz pierwszy została ukazana wiernym Cząstka Ciała Pańskiego.

„To, co w wydarzeniu w Sokółce było Ciałem Chrystusa jest nim i teraz, ale w inny sposób. (…) Bóg nigdy nie milczy, to tylko ludzie często nie pozwalają Mu dojść do głosu. Bóg czyni cuda zwykle, by umocnić wiarę, bądź ją ludziom przywrócić. To, co wydarzyło się w Sokółce, wiążemy z wiarą. Ma ona być tak mocna, by to, co niemożliwe, stawało się możliwe. „Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego” (Łk 1,37). Chociaż przeto wszędzie tam, gdzie sprawowana jest Najświętsza Ofiara, dokonuje się cud eucharystyczny, to jednak w Sokółce został on zdwojony. Cud wiary został umocniony cudem empirycznym. W Sokółce rodzi się na nowo nadzieja dla świata. Bo Bóg jest wśród swego ludu.” – mówił abp Ozorowski.

Przed trzema laty, w październiku 2008 r. w kościele pw. św. Antoniego w Sokółce, księdzu udzielającemu Komunii św. wypadł z puszki komunikant. Podniósł go i umieścił w vasculum przy tabernakulum. Po Mszy św. przeniesiono zawartość vasculum do naczynia w sejfie w zakrystii. Po kilku dniach, po otwarciu sejfu zobaczono na zanurzonym komunikancie plamę, sprawiającą wrażenie krwi. Naczynie z komunikantem przeniesiono do tabernakulum w kaplicy na plebanii. Wyjęto go z wody, położono na korporale i ponownie złożono w tabernakulum.

Na początku stycznia 2009 roku z komunikantu pobrano próbkę, która następnie została niezależnie zbadana przez dwóch profesorów specjalistów patomorfologów z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Wydali oni zgodne orzeczenie, które brzmi: "przysłany do oceny materiał (...) w ocenie dwóch niezależnych patomorfologów (...) wskazuje na tkankę mięśnia sercowego, a przynajmniej, ze wszystkich tkanek żywych organizmu najbardziej ją przypomina". Specjalnie powołana kościelna komisja ustaliła, że komunikant, z którego została pobrana próbka do ekspertyzy jest tym samym, który został przeniesiony z zakrystii do tabernakulum w kaplicy na plebanii. Nie stwierdzono również ingerencji osób postronnych.


2 października 2011 rozpoczął się 67. Tydzień Miłosierdzia pod hasłem: „Komunia z Bogiem źródłem miłosierdzia”. Jest to okazja do uwrażliwiania na potrzebę niesienia pomocy. „Miłość miłosierna jest szczególnie nieodzowna w stosunkach pomiędzy najbliższymi, pomiędzy małżonkami, pomiędzy rodzicami i dziećmi, pomiędzy przyjaciółmi” – wskazywał Jan Paweł II. Chcemy uświadomić sobie, jak potężną siłę daje Bóg tym, którzy potrafią Mu całkowicie zaufać oraz przyjąć od Niego dar miłości sercem otwartym i czystym.

 

 

 

 

 


2 października 2011 dwóch kandydatów zostało przyjętych do grona ministrantów: Adam Olchawa i Arkadiusz Źrebiec.


24 września 2011 wyruszyliśmy na dwudniową pielgrzymkę parafialna do Częstochowy, Kalisza, Lichenia, Niepokalanowa i Warszawy. Odwiedziliśmy miejsca święte, gdzie polecaliśmy Bogu naszą parafię i przygotowanie do misji świętych.

więcej zdjęć »


22 września 2011 rozpoczęła sie w Niemczech wizyta apostolska papieża Benedykta XVI. „Ojcze Święty przybyłeś do nas jako Dobry Pasterz jako świadek miłości Boga, ale także jako orędownik prawdy, którą jest Chrystus. To, co kiedyś Jezus powiedział do Piotra, prosimy dzisiaj i Ciebie: „Umacniaj twoich braci i siostry”; tylko tam gdzie Bóg jest, tam jest i przyszłość i żadnej innej nie mamy” (arcybiskup Berlina).

 


22 września 2011 ukończony został jeden fragment polichromii na sklepieniu w cerkwi. Obecnie trwają prace konserwatorskie przy ołtarzu i na ścianach.

więcej zdjęć »


21 września 2011 wykonane zostały prace przygotowawcze pod budowę nowego ogrodzenia przy kościele. Ukończony już został parking oraz alejka prowadząca do głównego wejścia.

więcej zdjęć »


20 września 2011 w pracowni Pani Małgorzaty Dawidiuk w Przemyślu odbyła się wizyta kontrolna nad przebiegiem prac przy konserwacji XVII-wiecznego ikonostasu i ołtarza z cerkwi z Krempnej. W pracowni znajdują się także ikony-cienie, które Pani Małgorzata pisze na starym drewnie, także z cerkwi w Krempnej.

więcej zdjęć »


17 września 2011 w Dębowcu odbyło się nabożeństwo pokutne i Msza Święta dla kandydatów do bierzmowania i ich rodziców. Udział wzięli także uczniowie III klasy naszego gimnazjum. Spotkanie to, pod hasłem: „W trosce o młodych” zostało zorganizowane w ramach saletyńskiego odpustu. Z 48 parafii przybyła młodzież, wraz z rodzicami, katechetami i duszpasterzami. Ks.    biskup Edward Białogłowski zachęcał młodych, by czytali Biblię jak księgę formującą naszą modlitwę  i praktykowali „Boże czytanie” znane jako Lectio Divina.

 

 

 

 


31 sierpnia 2011 kontynuowane są prace konserwatorskie przy polichromii w cerkwi. Obecnie polegają one na odczyszczaniu zachowanych malowideł i przygotowywaniu powierzchni ścian do rekonstrukcji.

więcej zdjęć »


23 sierpnia 2011 podczas odpustu w Nowym Żmigrodzie został ogłoszony dekret Biskupa Rzeszowskiego, na mocy którego kościół parafialny został podniesiony do godności Sanktuarium im. bł. ks. Władysława Findysza. Tu znajdują się relikwie Błogosławionego. Uroczystościom przewodniczyli:  abp Edwarda Nowak i biskup Kazimierz Górny.

„Sanktuarium umożliwia przemianę, w sanktuarium człowiek otrzymuje utracone dobra duchowe, w sanktuarium dokonują się przemiany, nawrócenia, sanktuarium umacnia duchowo człowieka do podjęcia dalszego, lepszego życia i do podjęcia wędrówki przez ziemię do domu Ojca Niebieskiego. Wyrażamy więc wdzięczność Panu Bogu, wyrażamy wdzięczność naszemu kościołowi w osobie księdza biskupa rzeszowskiego, że takim sanktuarium stała się właśnie świątynia żmigrodzka. Stała się ona sanktuarium przez wielką posługę kapłańską, przez heroiczną pracę, przez męczeństwo błogosławionego Władysława Findysza, tutejszego proboszcza.” – mówi w homilii ks. abp Edward Nowak.

Ks. Władysław Findysz  został proboszczem w Nowym Żmigrodzie w  1942 r.  W czasie II wojny światowej, a także w latach powojennych, niósł ofiarną pomoc duchową i materialną wszystkim mieszkańcom, w latach Soboru Watykańskiego II włączył się aktywnie w dzieło „Soborowych czynów dobroci”, apelując z ambony i za pośrednictwem listów o odnowienie życia religijnego. Odpowiedzią władz komunistycznych na gorliwą działalność duszpasterską ks. Findysza były jego liczne prześladowania. 17 grudnia 1963 r. za rzekome „zmuszanie do praktyk religijnych” został skazany na dwa i pół roku pozbawienia wolności. W więzieniu znęcano się nad nim fizycznie i psychicznie. Zmarł po kilku miesiącach, 21 sierpnia 1964 r. Został ogłoszony błogosławionym jako męczennik 19 czerwca 2005 r. w Warszawie.

więcej o bł. Władysławie Findyszu »


21 sierpnia 2011 Krempna uczciła św. Maksymiliana Kolbe podczas odpustu parafialnego. Uroczystej sumie przewodniczył ks. arcybiskup Edward Nowak z Rzymu. Słowo Boże wygłosił ks. Józef Buczyński z Głogowa Małopolskiego. Uroczystość uświetniła schola, ministranci, lektorzy, strażacy, Koło Gospodyń Wiejskich z wieńcem dożynkowym oraz  księża z dekanatu żmigrodzkiego. Cała parafia i wielu turystów modlili się o Boże błogosławieństwo i wstawiennictwo św. Maksymiliana. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu i przeżyciu uroczystości odpustowej.

więcej zdjęć »


16 sierpnia 2011 w Madrycie rozpoczęły się 26. Światowe Dni Młodzieży. Benedykt XVI zapraszał młodzież mówiąc: „ Wyruszcie w drogę na nowe spotkanie z Panem, przyjacielem, bratem, Jezusem Chrystusem! On jest jedynym, który może was zrozumieć i poprowadzić do prawdy; dać wam życie, które nigdy się nie kończy; dać wam szczęście: prawdziwą miłość!” Światowe Dni Młodzieży zainaugurował błogosławiony Jan Paweł II.

 

 

 

 


15 sierpnia 2011 w Uroczystość Wniebowzięcia NMP dziękowaliśmy Panu Bogu za tegoroczne plony. W kościele parafialnym została odprawiona Msza Święta z racji gminnych dożynek. Przedstawiciele wiosek należących do Gminy Krempna przynieśli wieńce dożynkowe, które zostały uroczyście poświęcone wraz z bukietami kwiatów, ziół i kłosów zbóż. Koła Gospodyń Wiejskich z Krempnej, Ożennej, Grabiu i Wyszowatki wykonały dwa wieńce.

więcej zdjęć »


5 sierpnia 2011 w kościele w Grabiu odbył się odpust ku czci Matki Bożej Śnieżnej. Sumie odpustowej przewodniczył w tym roku ks. Marek Mnich ze Święcan oraz ks. Piotr Soja i ks.Michał Polański. Po uroczystej Mszy Świętej wszyscy przeszli w procesji wokół kościoła i otrzymali błogosławieństwo odpustowe Najświętszym Sakramentem.

więcej zdjęć »


4 sierpnia 2011 Mszą Świętą na placu przed rzeszowską Fara rozpoczęła się 34 Piesza Pielgrzymka z Rzeszowa na Jasną Górę. Na rekolekcje w drodze, którym w tym roku towarzyszy hasło „We wspólnocie z Bogiem" wyruszyło prawie 2 tys. pielgrzymów. Podczas dziesięciu dni wędrówki pielgrzymi przejdą 300 kilometrów. Każdego dnia pątnicy będą uczestniczyć w Mszach Świętych, słuchać konferencji, modlić się i śpiewać. Wędrować będą w 13 grupach, którym patronują  święci i błogosławieni.

Większość rzeszowskich pielgrzymów stanowi młodzież, dla której pielgrzymka to nie tylko sposób na spędzenie wakacji, ale przede wszystkim naładowanie duchowych akumulatorów – często "w trudzie i znoju". Każdy, kto choć raz był na pielgrzymce wie, że jeśli niesie z sobą ważne intencje, droga niekoniecznie będzie łatwa. Najważniejszy jest cel: dobre przeżycie rekolekcji i dotarcie na spotkanie z Jasnogórską Matką.

Pielgrzymom przewodzi bp. Edward Białogłowski, biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej. Trasa rzeszowskiej pieszej pielgrzymki wiedzie przez tereny czterech diecezji: rzeszowskiej, tarnowskiej, kieleckiej i częstochowskiej. Na Jasną Górę pielgrzymi dotrą 13 sierpnia.

Codzienne informacje z Pielgrzymki: http://www.radiovia.com.pl »


2 sierpnia 2011 rozpoczął kolejny etap prac konserwatorskich w cerkwi w Krempnej. W tym roku zaplanowane jest odnowienie polichromii w prezbiterium, ołtarza głównego i starego ikonostasu.

więcej zdjęć »


31 lipca 2011 — kontynuacja prac przy budowie ogrodzenia i parkingu.

więcej zdjęć »


24 lipca 2011 z racji wspomnienia św. Krzysztofa — Patrona kierowców i podróżujących zostały pobłogosławione pojazdy mechaniczne i modlono się o bezpieczeństwo na drogach. Wierni składali do puszek ofiary na zakup środków transportu dla polskich misjonarzy.

Postać św. Krzysztofa łączy dwa wymiary: wymiar misyjny i wymiar bezpieczeństwa na drogach. Imię ‘Krzysztof’ oznacza ‘Niosący Chrystusa’. Każdy misjonarz jest posłany przez Kościół, aby nieść innym Chrystusa i Jego naukę. Pomocą w tym zadaniu są środki transportu. Dzięki nim możliwe jest docieranie do ludzi nawet w trudnodostępnych miejscach, po trudnych drogach.

Dzień św. Krzysztofa to także okazja, aby przeprowadzić rachunek sumienia kierowcy i użytkownika drogi. Wiele jest grzechów popełnianych przez kierowców. Wśród zasad etyki kierowcy-chrześcijanina są m.in. wskazówki, by na drodze być trzeźwym, przestrzegać przepisów drogowych, zapinać pasy bezpieczeństwa, szanować pieszych, nie używać ostrych słów i gestów oraz pamiętać o modlitwie.


20 lipca 2011 Krempna nocą.

więcej zdjęć »


19 lipca 2011 odwiedziliśmy Myczkowce, gdzie na kolonii przebywa kilka osób z naszej parafii.

więcej zdjęć »


9 lipca 2011 zakończył się kolejny turnus wakacyjny dla ministrantów i lektorów. Odbywają się one co roku w ośrodku diecezjalnym w Kotani. Przez cały okres wakacyjny służba liturgiczna wypoczywając w Kotani, uczestniczy codziennie w Mszach Świętych, prowadzi ćwiczenia z liturgii pod opieką księży i animatorów, zdobywa kolejne stopnie ministranckie. W programie jest dużo zajęć sportowych i wycieczek po szlakach beskidzkich.

więcej zdjęć »


7 lipca 2011 przy mogile żydowskiej na Hałbowie, w 69 rocznicę pogromu żmigrodzkich Żydów, odbyła się uroczystość, podczas której modlono się za ofiary nazizmu. Po wstępnym przemówieniu, w którym przypomniano historię okolicznych Żydów, odmówione zostały modlitwy za zmarłych. Modlili się:  naczelny rabin Krakowa oraz kapłani katoliccy obu obrządków. W uroczystości udział wzięli także przedstawiciele władz gminy Krempna i Nowy Żmigród, Magurskiego Parku Narodowego oraz niewielka grupa osób, a wśród nich — ostatni żyjący naoczni świadkowie tamtych wydarzeń.

więcej zdjęć »


« 19 18 17 16 15  14  13 12 11 10 »

aktualności  |  ogłoszenia  |  historia  |  patronowie  |  grupy  |  okolice  |  ciekawe strony  |  fotogaleria

 
       
     
   

© Achim 2009